bazalt küp taş

Asma Tavan Nedir? 

Güncelleme: 22 Haziran 2021 Kategori: İnşaat
0 22 Haziran 2021
bazalt küp taş

Asma tavan ısı ve ses yalıtımı sağlamak için tercih edilen bir dekoratif uygulamadır. Inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Genelde görsel açıdan kötü bir görünüme neden olan durumları ortadan kaldırmak için kullanılır. 

Biçimsiz borular, kablolar ve benzer birçok bozuk görünümün giderilmesi için asma tavanların kullanılması tercih edilmektedir. Hem temizliği kolaydır hem de ekonomik bir uygulama olduğu için oldukça kısa sürede ustalar tarafından uygulanmaktadır. İç mekan ve tavan uygulamalarında kullanılan bu sistem, depreme dayanıklı binalarda da sıkça tercih edilmektedir. 

Asma Tavan Modelleri

Sıkça kullanılan asma tavan modelleri arasında alçıpanlar vardır. Alçıpanın yanı sıra vektörel asma tavanlar, metal asma tavanlar, akustik asma tavanlar, taş yünü asma tavanlar, parolam asma tavanlar, alüminyum asma tavanlar, lamel asma tavanlar ve petek asma tavanlar olmak üzere farklı çeşitlerde uygulanmaktadır. 

Örneğin hastanelerde genelde alüminyum ve taş yünü tavan modelleri kullanılır. Her mekana uygun olan çeşitler farklı kullanım amaçlarıyla tercih edilmektedir. Bu yüzden asma tavan modellerini tercih ettiğinizde çok sayıda değişik modelin olduğunu bilerek karar vermeniz gerekecektir. 

Asma Tavan Fiyatları

Genel olarak kullanılan ve en ekonomik seçenek olan asma tavanlar alçıpan malzemelerdir. Bu malzemeleri tercih edenler hem kısa sürede çözüm bulunması hem de ekonomik olması nedeniyle seçim yapabilirler. Genelde dekorasyonu güçlü olan yapılarda tercih edilen bu uygulamalar geniş salonların vazgeçilmezlerinden biridir. 

LED ışıklı ya da ışıksız olarak kullanılan bu tavan sistemleri son derece önemli uygulamalar arasındadır. İnşaat sektöründe fark yaratan birçok uygulamanın yanı sıra dekor amaçlı da kullanılabilir. Asma tavanın yapılması şu şekildedir:

  • Dübellerle tavana montaj işleri yapılır
  • C profillerine bağlantı yapılır
  • Tali profiller eklenir
  • Paslanmaz vidalarla montaj işleri yapılır
  • Yüzeye saten alçı uygulanır

Uygulama yapılırken çelik dübellerin kullanılması gerekir. Uygulama alanının önceden belirlenmesi ve ihtiyaç duyulan metrekare alanına uygun ölçülerde çalışmalar yapılması alınacak sonuç açısından son derece önemli bir konudur. 

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..