Assisi ( Umbria – Prugia )  

Güncelleme: 18 Kasım 2020 Kategori: Şehirler ve hikayeleri
0 18 Kasım 2020

Orta İtalya’nın Umbria tepelerinde bulunan Assisi hakkında hem tarihi hem de mimari açıdan çok fazla bilgi edinmeniz mümkündür. Assisi’li San Francesco ile özellikle Hristiyan dünyasında adı sıklıkla geçen ve bir tepenin üzerine konumlandırılmış halde görebileceğimiz bu şehir Etrüksler döneminden günümüze kadar büyük ölçüde özelliğini koruyarak gelmiştir.  

Assisi Tarihçesi 

Tarihi MÖ 1000 yılına dayanan şehir özellikle MÖ 5. yüzyılda Etrüskler’in şehire olan katkılarıyla gelişti ve bir asır sonra Roma hakimiyeti altına girdi. İtalya’nın Batı Gotik İşgali sırasında yağmalanarak birçok tarihi eser yok edildi. 12. yüzyılda ise İkinci İtalyan Kampanyası sırasında Alman I. Fredrich Rotbard tarafından fethedildi. Ancak 13. ve 14. yüzyıllar arasında Francesco’nun ortaya çıkışının ardından şehir özellikle dini yapılarıyla görkem kazandı. Ardından 18. yüzyılda Napolyon tarafından işgal edilen şehir birçok özel mirasını kaybetmesine karşın bugün sahip olduğu değerleriyle İtalya’nın göbeğinde göz kamaştıran bir şekilde durmaktadır. 

Barışın Şehri 

Latince “Pax et Bonum ya da İtalyanca “Pace e Bene” deyimi yani “barış ve iyilik” tüm ününü aldığı San Francesco tarafından bu şehre verilmiştir. Günümüzde tüm dünyadaki insanların barış için davet edildiği organizasyonlara ev sahipliği yapan Assisi sokaklarında halen San Francesco’nun izleri durmaktadır.

Görebileceğiniz her insanın yüzünde yerleşik duran tebessüm ve yerli halkın samimiyeti sizi çepeçevre sarmaktadır. Şehrin dört yanını saran zeytinlik bahçeleri, ortaçağdan kalma ve sapasağlam durmaya devam eden binalar, surlar, kilise ve meydanlar modern dünyaya meydan okurcasına kendini göstermektedir. Minimalist esintileri bu şehirde görmek oldukça mümkündür. 

Ölülerin Kapısı 

Assisi sokaklarında yürürken yapılardaki bir farklılık dikkatleri çeker. Birçok yapıda sonradan örülmüş halde kapılar, pencereler görülmektedir. Bunun nedeni Assisi halkının ölülerine karşı gerçekleştirmek için gerçekleştirdiği bir ritüelin olmasıdır. Bu ritüele göre ev halkından biri hayatını kaybettiğinde ölüm kapısı adı verilen kapıdan çıkarılarak son yolculuğuna uğurlanırdı.

Cenaze evden çıkarıldıktan sonra da o kapı taşlarla örülerek bir daha kullanılmazdı. Halk evden çıkan kişinin asla yerinin dolmayacağını ve çıktığı kapıdan da artık geri dönmeyeceğini betimlemek için bunu geleneksel olarak gerçekleştirirdi. Kısaca bir veda ritüelinin izlerini tüm Assisi sokakları boyunca tekrar tekrar görebilirsiniz.  Ayrıca ailesinin şiddetle karşı çıkmasına karşın Francesco’yu takip etmek isteyen Azize Klara da ölüm kapısından geçerek ailesine ruhsal anlamda veda etmiş ve hayatının sonuna dek manastırda yaşamıştır.  

Önemli Yapılar ve Eserler 

Yüzölçümüne göre çok fazla tarihi yapı ve eser taşıyan şehrin en önemli ve görmeye değer yerleri ise kısaca şöyledir. 

Basilica Di San Francesco d’AssisiAssisi’li aziz Fransua Bazilikası. (1228 Elia da Cortona ) 

Piazza Del Comune – Belediye Meydanı   (1762- Giovanni Martinucci). 

Chiesa Di Santa Maria sopra MinevraMinevra Antik Tapınağı (MÖ I.YY – Roman ) 

Capitano del Popolo – Halk Kaptan Sarayı ( 1282Capitano Guido de Rossi da Firenze ) 

Bazilica Di Santa Chiara – Azize Clara Bazilikası ( 1265Filippo da Campello) 

Palazzo dei PrioriPriori Sarayı ( 1275 ) 

Cattedrale di San Rufino  Aziz Rufino Katedrali ( 1140 – Giovanni da Gubbio) 

Fontana dei Tre Leoni Üç Aslan Çeşmesi 

Ayrıca bu yapıların içerisinde Giotto, Cimabue, Pietro Lorenzetti gibi usta sanatçılardan çok sayıda sanatsal eserler, resimler, heykeller ve freskler bulunmaktadır. Antik çağ mimarisinden Gotik mimariye dek birbirinden farklı örneklerle zenginleşmiş mimari yapısıyla da görülmeye değer şehirlerden biridir.  

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..