Böyle bir yapıda 2 asansör şartı aranmalı mı?

Güncelleme: 12 Ocak 2020 Kategori: Kanun & yönetmelik
1 12 Ocak 2020

Bodrum + Zemin + Asma Kat + 6 Normal katlı bir yapı üzerinde çalışıyorum. Zemin katta dükkanlar var üst katta 23 adet konu var. Böyle bir yapıda 2. asansör zorunluluğu varmı?

 
  • Beğenenler
Cevapla
0 12 Ocak 2020

Yönetmeliğin asansörler ile ilgili kısmında; “(4) (Değişik:RG-7/12/2018-30618) Kat adedi birden fazla olan umumi binalarda en az bir adet asansör yapılması zorunludur. Ayrıca, kat alanı 800 m2’den ve bodrum kat dahil kat adedi 3’ten fazla olan umumi binalarda, imar planına göre 10 kat ve üzeri binalarda, zemin kat üzerinde 20 den fazla konut kullanımlı bağımsız bölüm bulunan yapılarda ikinci fıkrada belirtilen asgari ölçülere uygun ve en az 2 adet olmak üzere binanın tipi, kullanım yoğunluğu ve ihtiyaçlarına göre belirlenecek sayıda asansör yapılması zorunludur. Bu asansörlerden en az bir tanesinin herhangi bir tehlike anında, arıza veya elektriklerin kesilmesi halinde zemin kata ulaşıp kapılarını açacak, yangına dayanıklı malzemeden yapılmış, kuyu içinde, duman sızdırmaz nitelikte, kesintisiz bir güç kaynağından beslenecek şekilde tesis edilmesi gerekmektedir.”

Denmektedir. Dolayısı ile altı çizili ve koyu olarak işaretlediğim kısımdan da anlayacağın üzere bahsettiğin yapıda 2. asansörü mutlaka yapmalısın. Yani konut olarak planladıysan.. Ofis olsaydı aynı şey geçerli değildi. 

Bir de kat alanı 800 m2 koşulu var. Ofis olunca umumi bina oluyor yönetmeliğe göre onu da hesaba katman gerekir.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
Cevaplar yükleniyor..