bazalt küp taş

Brütalizm Nedir?

Güncelleme: 25 Haziran 2021 Kategori: Mimarlar ve hikayeleri
0 25 Haziran 2021
bazalt küp taş

Brütalizm çağdaş mimarinin en sık tercih edilen mimari akımlarından biridir. Farklı zaman dilimlerinde altın çağını yaşamış olan bu mimari akımlar yapıların donatılarını saklamak için tercih edilmiştir. Aslında savaş dönemine gelen bu mimari akımlar son derece ihtiyaç karşılığı olarak ortaya çıkmıştır. Boyasız çelik ve cam yapıların öne çıktığı bir mimari akımdır. 

İlk kez 2. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan bu akım, savaş yüzünden tahrip olan binaların yarattığı boşlukları doldurmak için kullanılmıştır. Aslında günümüzde kullanıldığı şekliyle tek tip hale gelen okul projelerinin üretildiği bu yapılar dikkat çekmiştir. Brütalist binalar, sert bir geometrik stil ve büyük ölçekli dökme beton kullanımı ile masif, yekpare ve ‘bloklu’ görünümleriyle karakterize edilir. 

Donatılı betonu, kalıptan çıkan şekliyle kullanan bu sistemde tercih edilen tarz, yapının dekor olmadan çıplak bırakılmasıdır. 1968 yılında inşa edilen Baston Belediye Binası da bu örneğe göre tasarlanmıştır. 

Ruhsuz Olarak Nitelendirilen Brütalizm

Genel olarak ruhsuz olarak nitelendirilen bu akımda gereken dekoratif unsurların olmaması birçok eleştirmen tarafından ruhsuz olarak adlandırılmasına neden olmuştur. 1980’li yıllarda son bulan bu akımın çağdaş örneklerini okul projelerinde sıklıkla görüyoruz. Bu yüzden taşıyıcı sistemleri brüt olarak bırakılan binaların büyük bir kısmı, bu akımın eseri olarak nitelendirilmemektedir. 

Brütalizm, mimarların ve şehir planlamacılarının modern ‘gökyüzündeki sokaklar’ olarak tanıttığı sosyal olarak ilerici konut çözümleriyle eş anlamlı hale geldi. Bir ‘sosyal ütopyacılık’ ethosuyla, yapılandırmacı mimarinin etkisiyle birlikte, Sovyetler Birliği, Bulgaristan, Yugoslavya ve Çekoslovakya gibi Avrupa komünist ülkelerinde giderek yaygınlaştı.

Brutalizmin genellikle kaba, bitmemiş yüzeyleri, sıra dışı şekilleri, ağır görünen malzemeleri, düz çizgileri ve küçük pencereleriyle karakterize edildi. Modüler elemanlar, genellikle birleşik bir bütün halinde gruplandırılmış belirli fonksiyonel bölgeleri temsil eden kütleler oluşturmak için kullanıldı. Brütalist binalarda betonun yanı sıra yaygın olarak kullanılan diğer malzemeler arasında tuğla, cam, çelik ve kaba yontulmuş taş bulunur.

“İnsanlık Dışı” Nitelemesi

Yüksek binalar suç, sosyal yoksunluk ve kentsel çürüme ile ilişkilendirildikçe, Brütalizm giderek daha fazla geriledi ve İngiltere’de birçok Brütalist bina yıkıldı. Bu olumsuz reaksiyonun tipik bir örneği, Londra W1’deki Welbeck Caddesi’ndeki çok katlı otoparkın 2019’daki yıkımıydı. Bununla birlikte, bu akım ileri teknoloji mimarisi ve yapı sökümcülük ile ilişkili daha sonraki formları etkilemeye devam etti. Son yıllarda, bazı binaların mimari simge olarak görülmesiyle birlikte eleştirel olarak yeniden değerlendirildi.

2006’da Massachusetts, Boston’dan üç mimar, Brutalizmi Kahramanlık mimarisi olarak yeniden etiketlemek için bir yeniden markalama kampanyası başlattı. Bu çaba, orijinal terimin ölçeğini ve özünü koruyarak olumsuzluğunu ortadan kaldırmaya çalışır.

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..