Çocuklu Aileler Ev Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Güncelleme: 30 Temmuz 2020 Kategori: Yapılar ve hikayeleri
0 30 Temmuz 2020

Ev satın almak isteyenler özellikle çocuk sahibiyseler bu durumda ev satın alma tercihlerinde çocuklarını mutlaka göz önünde tutmaları gerekmektedir. Çocuklu ailelerin ev seçerken dikkat edecekleri sayesinde çocukların rahatlığı ve güvenliği tam olarak sağlanabilecektir.

Çocuklu Aileler Nasıl Ev Seçmeli?

Çocuklu ailelerin ev seçimi için öncelikle aile üyelerinin sayısına dikkat edilmelidir. Eğer anne, baba ve çocuklar ile birlikte aile en az 4 kişiden oluşuyorsa, bu durumda seçilecek evin geniş olması gerekmektedir. Bunun yanında çocuklu aileler için binanın deprem başta olmak üzere doğal afetlere karşı dayanıklılığı, tasarımı, yalıtımı, bulunduğu bölge gibi özellikler de göz önünde tutulmalıdır.

Bulunduğu Bölgeyi Önemseyin

Çocuklu aileler için ev konusunda en önemli nokta yapının bulunduğu bölgedir. Şehirlerde ya da ilçelerde belirli sosyal kültürel ilişkiler içerisinde bölgelerin de yapısı şekillenmektedir. Bu durum eğitim durumu, refah, belediye anlayışı, civarda bulunan işletmeler gibi ana etmenler ile belirlenmektedir. Bu yüzden ev satın alacağınız zaman çocuklarınızın bu bölgeden ne kazanımlar elde edeceğini ya da neleri kaybedebileceğini göz önünde tutmanız gerekir. Örneğin sanayi bölgesine yakın bir bölgede sadece ev fiyatının uygun ya da düşük olması nedeniyle ev tutmanız çocuklarınızın sağlığı için ciddi riskler taşıyacaktır. Aynı şekilde ulaşımın sadece özel araçlar ile sağlandığı bir bölgede ev tutmanız da çocuğunuzun ev dışında kolayca vakit geçirememesini sağlayacaktır. Bu noktalar göz önünde tutularak ev bölgesi tüm aile sakinleri kadar olduğu gibi özellikle çocuklar için önemlidir.

Çocukların Özgürlüğünü Sağlayacak Büyüklük Olmalı

Çocuklar için ev seçimi için önemli olan konuların başında evin büyüklüğü gelmektedir. Çocukların mutsuz olmasına neden olacak en büyük sorunların başında evin küçüklüğü ve çocukların özgürce hareket etmesine olanak tanınmamasıdır. Elbette yetişkinler için olduğu kadar çocuklar adına da müstakil evler ideal yapılar olarak öne çıkmaktadır. Özellikle bahçede hareket etme ya da evcil hayvan besleme konusunda müstakil evler avantaj taşımaktadır. Fakat fiyatlarının yüksek oluşu nedeniyle müstakil evler geniş kesimlerin tercihi olamamaktadır. Bu durumda, daire olmasına karşılık tercihen geniş odaları olan, kullanışlı, mutfak ve oturma odaları geniş olan yapılara yönelmek çocuklarınızın daha mutlu olmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda gerek bebeklikten gerekse yetişkin oluncaya kadar geçen süre boyunca çocukların rahat hareket edecekleri bir evde bulunmaları onların temel motor becerilerinin de gelişimini destekleyecektir.

Semtin Güvenliği Göz Önünde Tutulmalı

Çocukların ev içi yaşamı olduğu kadar ev dışında, özellikle oyun ya da okula gitmek için dışarıda geçirdikleri zaman da önemlidir. Çocukların çoğu arkadaşları ile vakit geçirmeyi sevmeleri, bisiklet binme istekleri, oyun oynamaları ya da okuldan dönüşleri gibi etmenler dışarıda oldukça fazla vakit geçirmelerine neden olmaktadır. Eğer ev alacağınız bölge bu bakımdan güven sunmuyor, potansiyel riskler taşıyorsa, evin yapısı ne olursa olsun çocukların güvenliği için tercih edilmemelidir.

Sadece bölgeden kaynaklı riskler için değil aynı zamanda binanın kendisinin de çocukların yaşaması için gerekli güvenlik önlemlerini taşıyıp taşımadığı ihmal edilmemelidir. Bu bakımdan güvenlik kameraları, site güvenlik görevlisi, dışarıdan geçişleri engelleyen şifreli kapılar gibi özelliklerin bulunması çocukların daha güvende olmasına olanak tanıyacaktır.

Evin Çocuklar İçin Güvenli Hale Getirilmesi

Çocuklarla ev seçimi için çocukların yaşlarına göre ev içi dekorasyonunda yapılacak düzenlemelere evin izin verip vermeyeceği yani yapısının uygun olup olmadığı göz önünde tutulmalıdır. Bazı evler yapıları gereği temel değişiklikler dışında uygulama yapılmasına izin vermezler. Bu durum ise çocukların güvenlik ya da farklı ihtiyaçlarının karşılanması için riskli durumlar yaratabilecektir.

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..