bazalt küp taş

Country Dekorasyon Nedir?

Güncelleme: 13 Şubat 2021 Kategori: İç mimarlık
0 13 Şubat 2021
bazalt küp taş

Country dekorasyon deyince insanın aklına ne gelir, nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir gibi sorularınıza bir yanıt oluşturmak istiyoruz. Özellikle kent yaşamında sıcak renkler, çiçekler ve bitki örtüsünün doğal tonlarının eksik olduğu betonarme yapılar içinde yaşadığımız dönemlerdeyiz.

Hayatlarımızda her gün eksik olduğunu düşündüğümüz sayısız duyguyu unuttuğumuzu ve bu duygulara özlem duyduğumuzu fark ederiz. Country stili biraz da bu duyguların geri kazanımı için evlerimizde uygulayacağımız bir dekorasyon tarzı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Nostalji ve Doğanın Çizgileri

Country dekorasyon genel hatlarıyla tam da nostaljiye geri dönüş ve doğanın dokusunu evlere çağırmak demektir. Özellikle 60’lı yıllarda çok rağbet gören ve renk skalasıyla bugün bile geçerliliğini koruyan pastel renklerin çiçek motifleriyle bir arada kullanıldığı, moda açısından geri dönüşün modern yeni çizgileriyle ortaya çıkan yeni akımdır. Country İngilizce’den gelen anlamıyla tam olarak köy veya taşra anlamını taşıyor. Bu da aklımıza hemen yeşil kırların veya ağaçların içindeki o sevimli minik ve doğaya adapte edilmiş natürel kır evlerini hatırlatıyor. Kentsel yaşamda en çok ihtiyaç duyulan doğa dokusunu evlerimize getirmek istediğimizde ve bu yeniliğin içine nostaljik renk dokusunu ve mobilya seçimini de yerleştirdiğimizde Country dekore edilmiş bir eve kavuşabiliyoruz.

Country Dekorasyon Renk Seçimleri

Country dekorasyonda en çok tercih edilen renkler beyaz tonlarından başlayarak pastel açık tonlardır. Turkuaz ve tonları, yeşil ve tonları, pembe ve tonları diye devam edebiliriz. Doğal esintilerini de içine kattığımız tarzın ahşap etkisi o kadar fazladır ki, ahşap renklerin tamamı hem natürel olarak hem de pastel olarak kullanılmaktadır. Vizon ve kahve arası renkler ile eskitme mobilyalarda görebileceğimiz gri tonları, duvarlarda tercih edilebilecek açık yeşil ve tonları ile tamamen uyum sağlayacaktır. Mavi yeşil arası turkuaz renkler ise en çok detaylar için tercih edilmektedir. Doğa içerisinde güneşin ışınlarıyla renklenmiş her natürel renk kullanılabilmektedir. Ancak mat ve pastel olasına dikkat etmelisiniz.

Mobilya Seçimleri

Nostaljiye dönüş olduğundan kullanılan mobilyalar genelde günümüz mobilyaları gibi ufak tefek seçilmemelidir. Country dekorasyon tarzı daha çok heybetli mobilyaları içerir. Ekoseli kaba kumaşlarla döşenmiş oturma gruplarından ahşap sandalyelere, masif veya açık renk masalardan rengarenk duvar tablolarına kadar her obje veya mobilya pastel renk seçeneğiyle uyumuyla birleştirilmelidir. Unutmayın eviniz tüm kırsal doğallığın bir yansıması olmalıdır.

Birkaç Öneri

Duvarlarınızı açık renk pastel tonlarda boyayın ve mobilyalarınızı da kontrast yaratacak şekilde yine iki ton daha koyu ve pastel mobilyalardan seçin. Duvarlarınızda natürmort resimlere yer verebilirsiniz. Özellikle pastel tonlara sahip çiçek motifleri oldukça yakışacaktır. Örneğin Van Gogh size bu konuda ışık tutabilir. Evinizde ev bitkilerinden güzel bir seçim yapın ve porselen saksıları kullanmaya özen gösterin. Diğer bir önerimiz de ahşap ağırlıklı bir dekorasyon olacaktır. Kahve-bej tonlamalarını yeşil ile birleştirin. Işık seçeneklerini ise mümkünse duvardan yansıtma aydınlatmaları kullanarak tercih edin. Bu şekilde ışık evinizin içinde mobilyaların doğallığını daha fazla yansıtacaktır.

Masif ve eskitilmiş mobilyaları kullanmanızı öneririz. Ahşap parkelere sahip bir eviniz varsa mutlaka bu tarzı seçmelisiniz ve halı kullanımına dikkat etmelisiniz. Zeminin doğal dokusu daha fazla ön planda olmalı. Hasır iplerin evinizin bir yerlerinde kullanılabilir olduğunu da unutmayın. Doğru bir seçimle eski halat ve ipler son derece detay kazandıracaktır. Doğallığa, nostaljik çizgilere ve renk kontrastına önem verdiğiniz sürece Country dekorasyon tarzı dekorasyonunuz mükemmel bir uyumla sizi tamamen saracaktır.

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..