bazalt küp taş

Derz Dolgusu Nedir?

Güncelleme: 4 Temmuz 2021 Kategori: İnşaat
0 4 Temmuz 2021
bazalt küp taş

Derz dolgusu, betonun iki bölümü arasında kullanılan, betonun aksine nispeten sıkıştırılabilir bir malzeme olduğu için etrafındaki beton sıcaklık değişiklikleri veya hareket nedeniyle büyüyüp küçüldükçe bozulmayacak bir malzemedir. Derz dolgusu, beton yapının erken bozulmasını önler.

Beton çoğunlukla sıkıştırılamaz. Bu nedenle, iki veya daha fazla beton parçası arasında bir bağlantı gerektiğinde, aralarında bir miktar boşluk bırakılması önemlidir, böylece bunlar küçülürken veya genleşirken birbirlerini kırmazlar. Derz dolgusu, beton plakaların kendilerine baskı yapmasından ziyade, beton derz duvarlarının buna karşı sıkışmasına izin verir.

Kauçuk, asfalt ve diğer sıkıştırılabilir malzemeler, popüler derz dolgu malzemesi seçenekleridir.

Derz Dolgusu Ne İçin Yapılır?

Derz dolgusu, sıkıştırılamayan diğer malzemelerin derz içine girmesini de engeller, bu da beton kırılmasına neden olabilir. Derz dolgusu ayrıca betonu bozabilecek malzemelerin derz içine girmesini önlemeye yardımcı olur.

Derz dolgusu üzerine, suyun içine girmemesi için bir dolgu macunu yerleştirilmesine dikkat edilmelidir, aksi takdirde su donabilir ve sıkıştırılabilir derz dolgu malzemesini sıkıştıramaz hale getirebilir, bu da potansiyel olarak betonun kırılmasına neden olabilir.

Beton genleşme derzleri oluşturulduğunda, tuttuğu iki beton yapı arasında her zaman bir aralık veya boşluk olacaktır. Bu aralık veya boşluk genellikle çeşitli malzemelerle doldurulur ve ardından epoksi veya poliüretan dolgu macunları ile kapatılır. Derzin doldurulması ve kapatılması, erozyon ve hamamböceği istilası gibi eklemin bozulmasını önlemeyi amaçlar.

Dolgu malzemelerine gelince, dolgu için kullanılan yaygın malzemeler arasında Sünger Kauçuk, Asfalt, Ceramar Köpük, Elyaf Genleşme ve Granül Mantar bulunur. Ancak diğer inşaat malzemelerini dolgu olarak kullanma seçeneği mevcuttur. Aşağıdaki bölümlerde dolgu malzemesi olarak kum kullanmanın beklentileri, faydaları ve sakıncaları ele alınacaktır.

Beton Genleşme Derzleri Nerede Kullanılır?

Köprü yapılarında ve ani sıcaklık değişimlerine uğrayan kanalizasyon arıtma tesislerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Geniş sıcaklık değişimleri sırasında mükemmel geri kazanım kabiliyeti nedeniyle, destek direkleri, drenajlar, hidrantlar ve lamba ve işaret direklerinin yanı sıra izolasyon uygulamalarında veya farklı genleşme katsayılarına sahip malzemeler arasında kullanılır.

Kanalizasyon tesisleri, taşkın duvarları, dolusavaklar, filtrasyon tesisleri ve çok sayıda ticari ve endüstriyel uygulamalar gibi yüksek esnekliğin gerekli olduğu yerlerde kullanılır.

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..