bazalt küp taş

Doğru İç Mimar Nasıl Seçilir?

Güncelleme: 25 Nisan 2022 Kategori: Sektörel konular
1 14 Ekim 2020
bazalt küp taş

İç mimar direk olarak akla dekorasyonu getiren bir kavramdır ve çoğu kez dekoratör denilerek sınıflanır. Oysa günümüzde iç mimari yüksek öğrenim programları arasında akademik düzeyde ele alınan bir eğitim programıdır ve salt dekoratörlük değildir. Bu sıfata sahip olanların üzerinde önemle durduğu konu hakkında daha işin başından bu ayrımı ortaya koymak gerekir. 

Artık pek çok konuda ülkemizde sertifikalı eğitim yapılıyor. Örneğin ilgili kurs programlarına katılarak emlak danışmanı olabilirsiniz. Dekoratörlük de buna benziyor. Bu kurslara devam edip bazı bilgisayar programlarını öğrenebilir, sertifika alabilirsiniz ve size tasarımcı denebilir. Ama iç mimar – interior designer olmak için dört yıllık bir lisans eğitimi gerekir. Yurt dışındaki bazı kurslar bu sıfatı kapsayan belgeler veriyorlar ama bu belgelere güvenip kendinize iç mimar diyemezsiniz. Günümüzde gittikçe çoğalan spesifik eğitimin bir örneği sayabilirsiniz bu durumu, üzerinde çalışılacak konular ayrıntılandırılmıştır. Ve bir iç mimar mimar ile de aynı işi yapmaz. Mimarlık çok daha teknik bir eğitimdir. 

O zaman doğru iç mimar nasıl seçilir sorusuna verilecek ilk yanıt da diplomalı olan şeklinde olabilir. Fakat günümüz dünyasında diplomadan başka tecrübe ve becerinin de geçerli olduğu, hatta daha makbul sayıldığı gerçeğini de göz ardı etmemek gerek. Bu yüzden sorunun yanıtını bu aşamada kişisel seçim olarak bağlayabiliriz. 

Tecrübeden Başka Nedenler de Sayılabilir

Öncelikle diploma veya tecrübeden gelen beceriler dediğimiz cümleye iç mimar seçimlerinde tabii ki fiyatları da eklemek gerek. Yaratıcılık temelinde çalışılan bir iş olduğu için fiyatlarda bir standartlaşma yoktur. Bu meslekte tanınan isimler yüksek ücretlerle çalışırlar. İsim yapmış doktorların veya psikologların durumuna benzer rakamlar karşınıza çıkacaktır. Böyle olunca sizin bütçe planlamanızı yapmanız gerekecek. 

İç mimari ile uğraşanların çok kullandığı tabirle bir iç mimar mekandan içeri girildiğinde canınızı sıkacak her şeyi ortadan kaldıran kişi olduğu ve süpürgelikler dahil her ayrıntıyla uğraştığı için bu rakamları hak ediyorlar diye de düşünebilirsiniz. Bir iç mimar gerçekten dekorasyon ile ilgili her konuya el atar. Bunu sadece ev tasarımları ile sınırlamayın. Örneğin mimar tarafından çizilmiş, inşaat mühendisi tarafından yapılmış ve boş halde teslim edilmiş kocaman bir AVM’nin yaşar hale gelmesi de iç mimari konusudur ki bu konu aydınlatmadan renk seçimine kadar bir sürü dala uzar. Usta bir iç mimarın tasarladığı bir  banyoya girildiğinde ilk göze çarpan klozet değil lavabodur sözü meslekle ilgili anlatılan diğer bir örnektir. Btün bunları gözönünde tutarak gene de iç mimar seçimlerinin sonuçta kişisel tercih olduğunu yenilemek isteriz. Yaşamak istediğiniz mekanı anlayacak ve buna göre tasarımlar yapacak kişi doğru kişidir. Taleplerinizi aday iç mimarınıza net olarak söyleyin ve sizi tanımasını sağlayın. 

Yaşamaktan başka çalışma alanlarını da düşünün. AVM örneğine ünlü restoranları ve kafe yerleşimlerini de katabiliriz. Sadece belli bir dekorasyon tarzına göre döşenmiş, sadeliğin zarafetini yakalamış, ünlü restoranların çoğu böyle bir usta iç mimarın elinden çıkmıştır. Çalışılan alanlara mağazaları, müzeleri, sanat galerilerini ve otelleri de ekleyebiliriz. Hatta yüksek lisans eğitimi alan iç mimarlar yat tasarımı gibi uç örnekleri bile gerçekleştirebilirler.

Rahat, Şık ve Gönlünüze Göre Tasarımlar

Sonuçta doğru iç mimar nasıl seçilir sorusunun yanıtı sizin gönlünüzden geçen mekanı yaratacak, rahatlığı ve şıklığı bir arada sunacak kişi şeklinde olacaktır. Özellikle yatak odası gibi bütünüyle özel alanların dekorasyonunda gönlünüzden geçenleri ona anlatın ve önerileri de dinleyin. İş yeri düzenlemelerinde bu kriterlere işlevselliği eklemeyi de unutmayın. 

 
  • Beğenenler
Cevapla
0 25 Nisan 2022
bazalt küp taş

Ben cess mimarlık ile çalıştım tam istediğim dekorasyonu uygun fiyata yaptılar aynı zamanda son derece güler yüzlüydüler tavsiye ediyorum

  • Beğenenler
Cevapla
blank
İptal
Cevaplar yükleniyor..