Efes Antik Kenti

Güncelleme: 8 Ekim 2020 Kategori: Şehirler ve hikayeleri
0 8 Ekim 2020

Günümüzde kalıntılarıyla karşımıza çıkan Efes Antik Kenti, Roma İmparatoru Augustus zamanında Asya ilinin başkentiydi. Binlerce yıllık zaman diliminde çok sayıda kültüre ev sahipliği yapan bölgede, çok önemli düşünürler de yetişti. UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunan kent, M.Ö. 7000 yıllık bir geçmişe sahiptir.

200 binlik nüfusuyla bölgenin en geniş kültürel hazineleri, tapınakları ve kütüphaneleriyle hareketli bir eğlence kenti olduğunu biliyoruz. Efes’in siyasal ve dinsel gücünün yanında liman kenti olması da ticari açıdan gelişmesini sağlamıştı. Bölgedeki dinsel çekim odağı olarak dikkat çeken tapınaklardan en büyüğü Artemis Tapınağı da bu bölgede yer alıyordu. Sadece mermerlerden oluşan bu tapınak, yıllarca hasar görmüş olmasına rağmen kalıntılarıyla İzmir’in Efes bölgesinde yer almaktadır.

Efes Antik Kenti

Antik kenti ziyaret etmek isteyenlere biraz yüksek bir fiyat ödeyerek giriş yapabildikleri bölgede, uzun saatler gezebilir, geçmişin izlerini daha yakından görebilirsiniz. Efes ilçesi civarında bulunan ve artık deniz seviyesinde bulunmayan bu kentte, Artemis kültürünün en büyük tapınaklarına sahip olmasıyla dikkat çekmektedir.

Efes Kenti Tarihi

Hıristiyanlık için önemli bir bölge olan Efes Antik Kenti, aynı zamanda Aziz John, Aziz Pavlus ve Meryem Ana’nın evinin bulunduğu mini kiliseyle özel bir anlam taşımaktadır. Liman bölgesinin alüvyonların etkisiyle ortadan kalktığı bin yıllar içinde bölge istilalarla Müslüman kenti haline gelmiştir. Toprak seviyesinden 4-5 kat daha aşağıda bulunan kent, St Jean’ın mezarının bulunması nedeniyle hala cazibe merkezi olarak ziyaret ediliyor.

Görkemli bir yapı olan Celsus Kütüphanesi dönemin en gösterişli binası olarak buradaydı. Bugün hala restorasyon çalışmalarıyla ayakta duran kütüphane, 2.yüzyılın çeyreğinden itibaren en önemli eserlerle dolmuştu. Birçok para basılan bölgedeki kalıntıların incelenmesiyle kentin geniş kültürlü tarihi de ön plana çıkmaktadır.

Antik Tiyatro

Görkemli antik tiyatro, Helenistik karakteriyle hala duruyor. 25 bin kişilik kapasitesiyle dikkat çeken ve sahne yapısının aedikulalı şekilde inşa edildiği tiyatro, tonozlu alt kısımları ve ikincil oturma düzenleriyle diazomayla ayrılmıştır. Gladyatör dövüşlerinin yapıldığı arena alanı da çeşitli eklentilerle desteklenmiştir.

Yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan birçok mermer, bronz ve fildişi eşyalar parfüm şişeleri, oyuncaklar ve kozmetik ürünler ortaya çıkmıştır. Ev Buluntuları Salonu’nda sergilenen birçok eşya dikkat çekmektedir. Bazı odaların duvarında bulunan nişler de dekoratif amaçlı olarak bu bölgede yer alıyor.

Yamaç Evler

Hala korunarak ön plana çıkan antik kentteki teras evler 4 bin metrekarelik alana yayılmış. Üç katlı olarak inşa edilen bu bölge, sosyalleşmek ve seçkinlerin yaşantılarını sürdürmek açısından önemli bir yapıydı. İlk inşa tarihi M.S. 1.yüzyıl olarak tarihlenen bölgede kent terk edilene kadar yaşam devam ediyordu.

Duvarlarında freskler ve zeminde mozaikler bulunan yapı, dekoratif olarak da mermerlerle kaplanmıştır. Çeşitli betimlemeler ve Tanrıların resimleri de duvar bölgesinde işlenmiştir. O dönemin kültür ve günlük yaşamına dair izleri bulunan bu bölgede, ev sahibinin beğenisine göre değişiklikler yapılmıştır.

Hadrianus Tapınağı

Efes Antik Kenti kurulmasıyla ilgili Hadrianus Tapınağı girişinde Atina kralının oğlu Androklos bu alanı keşfetmek için gelerek kenti yapmıştır. Kahinlere danışarak inşa edildiği düşünülen bölgenin günümüzde de hala milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmesi bu yüzden boşuna değildir. Yedi Uyurlar, İsa Bey Cami, Hadrian Tapınağı, Serapis Tapınağı, Yukarı Agora, Bazilika, Magnesia Kapısı, Herakles Kapısı, Anıtsal Çeşme, Tiyatro Gymnasyumu, Büyük Tiyatro, Liman Hamamı gibi önemli kalıntılar hala ilgi çekmektedir.

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..