Epoksi Nedir?

Güncelleme: 5 Kasım 2020 Kategori: Sektörel konular
0 6 Kasım 2020

Epoksi zemin son dönemde oldukça önemli olan ve zeminin kaplanmasıyla ilgili sorunların giderilmesini de sağlayan bir boyama tekniğidir. Bu boyama teknikleriyle birlikte kullanılan epoksi boylar sayesinde zemin bakterilerden arınarak daha hijyenik hale gelir. 

Zamanla korozyonun da etkisiyle ortaya çıkan epoksi boyalar, okullar, spor salonları ve benzer birçok alanda güvenle kullanılabilir. Yüzeye desen ya da üç boyutlu efektler eklenerek zahmetsiz bir uygulamanın yapılması mümkün olur. Genelde farklı yerlerde kullanılan ve fabrikalar, AVM’ler, açık ve kapalı parklar ve yemekhaneler gibi birçok alanda kullanılabilir. 

Farklı ihtiyaçlara uygun olarak kullanılan bu ürünler, zemin betonunu tahribata uğratan malzemelerden değildir. Bu yüzden çeşitli maddelerin kullanıldığı epoksi zeminler, çok daha hijyenik olması gereken alanlarda tercih edilir. 

Epoksi Zemin Kaplama

Hastane, AVM, otoparklar, sağlık kurumları, oteller, mutfaklar, yemekhaneler, ofisler gibi çok sayıda farklı alanda kullanılabilir. Fiziksel ve kimyasal maddelerin etkisiyle su izolasyonu görevi yapan bu uygulama, rutubet ve neme karşı da önemli bir koruyucudur. Farklı kimyasal etkilerden oluşan ve iş kaybı ve kazalarına neden olan bu durum, uzun vadede kendi kendini amorti edecek bir bütçeye mal olmaktadır. 

Her geçen gün farklı yerlerde kullanılmaya başlanan epoksi zeminlerin mimari projelerde de oldukça büyük bir önemi vardır. Özellikle spor salonları, okullar, alışveriş merkezleri ve benzer alanlarda tercih edilen epoksi zemin kaplamalarla daha şık alan yaratmak istenlen zeminler oluşturulmaktadır. 

Epoksi Uygulamaları Nerelerde Tercih Edilir?

Epoksi zemin uygulamalarının tercih edildiği yerler, ıslak zeminler, iskeleler, binaların blok alanları ve benzer kalabalık aktivite merkezleridir. Bu yüzden AVM, okul, hastane, büyük ölçekli mağaza ve benzer alanlarda eksi kullanabilirsiniz. Bu yüzden zeminin en iyi şekilde temizlenmesi ve hijyenik hale getirilmesi için en uygun kaplama yöntemleri bu uygulamalardır. 

Özellikle açık alanlarda kullanacağınız epoksi boyalar zemini de sağlamlaştıracağı için son derece büyük bir önem taşımaktadır. Epoksi boyama teknikleri ve benzer tekniklerin kullanılması gerektiğinde işi bilen uzmanlar tarafından bilgi verilmesi gerekmektedir. Epoksi zemin, son dönemde çok sık tercih edilen cafe ve restoranlarda da kullanılmaktadır. 

Epoksi Nasıl Uygulanır?

Çok kolay temizlenen epoksi boyalar, temiz yüzeylere çelik malalar yardımıyla uygulanır. Yüzeylere uygulanan desenler olacaksa bu yüzeylerin kurumaya bırakılması da mümkün olacaktır. Özel boyama makineleri ve araçlar kullanılarak da boyama işleri yapılmaktadır. Oldukça kolay uygulanan ve zahmetsizce kuruyan bu tür zeminler, temizlenmesi açısından da pratiktir. Yaratıcı çözümler sunan epoksi zeminler, bu yüzden kalabalık etkinlik alanlarında kullanılır. 

Showcase home with glossy basement flooring and large kitchen

Aynı zamanda reçineler, çelik yanlar ve betonarme  temeller üzerindeki ankraj işlemlerinde kolon ve kirişlerin güçlendirilmesi için tercih edilmektedir. Estetik bir malzeme olması açısından çok şık görünmektedir. Epoksi zemin için tercih edilen boyalar aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Kullanılan alana göre uygulanacak reçine oranı değişmektedir
  • Antibakteriyel özelliğe sahiptir
  • UV dayanımına sahiptir 
  • Son kat bir boya olduğu için kapatıcılık oranı da yüksektir. 

Boyanın zemine güzelce tutmasının sağlanması için zeminin tüm toz ve kirden arındırılması ve astar boya uygulanması gerekmektedir. Bu yüzden doğru bir uygulama yapılması için profesyonel destek alacağınız uzmanlardan yardım istemelisiniz. Uzmanlar tarafından elde edeceğiniz çalışmalardan başarılı sonuçlar almak için nitelikli personellerden destek alabilirsiniz. Epoksi boya ve zemin uygulamalarında başarılı sonuçlar alınması için mutlaka yüzeylerin sağlam ve ürünüz hale getirilmesi gerekmektedir. 

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..