bazalt küp taş

Geleceğin İç Mimarlarına 5 Önemli Tavsiye

Güncelleme: 7 Kasım 2020 Kategori: Kariyer köşesi
0 7 Kasım 2020
bazalt küp taş

İç mimarlık mesleği hem yetenek hem de yaratıcılık gerektirdiği için oldukça önemli bir alandır. Herkes bu mesleği seçerek başarılı olamaz ve beklentiler boşa çıkabilir. Bu yüzden mutlaka iç mimarlık ve tasarım sürecinde yaratıcılık ve özen ön planda olmalıdır. Üçüncü boyutta çalışmak ve birçok açıdan çözüm odaklı bir proje oluşturmak istediğinizde aklınızdakini kağıda yansıtmanız çok daha kolay olabilir. Bunun için temel bilgilerin yanı sıra, yaratıcılığınız da önem kazanır. Bu mesleği seçiyorsanız, sizin için 5 önemli tavsiye vereceğiz.

İç Mimarlık Hakkında

Bunun öncesinde mesleki gelişiminizi tamamlamanızı sağlayan oldukça fazla çalışmanın yapılmasıyla iç mimari süreçlerin daha modern hale gelmesi söz konusu olabilir. Kaliteli ve özel çözümler bulmak istediğinizde ünlü tasarımlardan ilham alarak daha özgün düşünebilir hale gelebilirsiniz. 

Kendinize her seferinde sorun! Bu mesleği neden seçtiniz? Bu meslek size neden cazip geldi? Bu motivasyonunuzu arttıracak bir yöntem olarak kullanılabilir. Sonrasında da hayal gücünüzü canlandıracak farklı çözümler bulabilirsiniz. 

Yaratıcı Gücü Serbest Bırakın

Öncelikle yaratıcı gücünüzü serbest bırakmanız gereken iç mimarlık mesleğinde başarılı olmanın temel koşulu, sınırsız hayal gücünüzü harekete geçirecek etkinlikler yapmaktır. Projenin size çağrıştırdığı her şeyi toplayın. Size saçma bile gelse projenin aklınıza getirdiği her detay üzerinde yoğunlaşın. Olası sürprizler işinizi başka bir bakış açısıyla bitirmenize yardımcı olabilir. Aklınıza gelen her şeyi kağıda dökebilirsiniz. Bu şekilde müşterilerinize de bakış açınızı değiştirebilirsiniz. 

Gezin!

Ne kadar çok gezerseniz o kadar çok ilham alırsınız. Bu yüzden her bulduğunuz fırsatta gezmeye devam edin. Gezmeyi ihmal etmezseniz yeni yerler keşfetmenin verdiği mutlulukla daha yaratıcı bir bakış açısına sahip olabilirsiniz. Özellikle tarihi yapıları inceleyerek farklı bir oluşum gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde bulunan birçok tarihi mekanda projelerinize hayat verecek çok sayıda detay görebilirsiniz. Bu yüzden fırsat buldukça tarihi mekanları keşfetmeye başlayın!

Maket Yapın

Projenizin minimal bir halini oluşturarak maket yapmanız son derece yararlı olacaktır. Bu yüzden projenize dair  her detayı özelleştireceğiniz alternatifler geliştirebilirsiniz. Profesyonel çözümlerle karşınıza çıkacak olan bu maketler ve uygulamalar, projenizi sunarken de oldukça işe yarar olacaktır.  İç mimarlık ve mimarlık mesleklerinde oldukça önemli olan üç boyutlu sunumların en ekonomik şekli bu maketler olacaktır. 

Araştırın

Projeniz hakkında araştırma yapacağınız birçok alternatifi yakından inceleyebilirsiniz. Böylece detaylıca araştırmanız gerektiğinde size ilham olacak kaynakları da takip edebilirsiniz. Profesyonel anlamda planlayacağınız birçok alternatif  araştırmalarınız sonucunda ortaya çıkacaktır. Daha pratik olarak ele almanız gereken durumlar için benzer projeleri inceleyebilirsiniz. Müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak istediğinizde de ona hitap edecek dokunuşlarla projenizi özelleştirebilirsiniz. Yeni tasarımlar ve konseptler konusunda da bilgi alarak çözüm bulabilirsiniz. 

Çizerek Düşünün!

Eskiz ve karalamalar oldukça önemlidir. İlk tasarım filizlenmeleri bu karalamalarla ortaya çıkacaktır. Etkileyici tasarımlar planlamak istediğinizde çizerek düşüneceğiniz uygulamalar çok kısa sürede başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Eskiz ve karalamalar sayesinde beğeni kazanacak birçok çalışma hayatınızı kolaylaştıracaktır. Eskizleri ne kadar bol ayarsanız sonuca da o kadar hızlı ulaşırsınız. Bu yüzden mutlaka çizerek düşünün ve harekete geçeceğiniz alternatifleri değerlendirmeye çalışın. İç mimarlık ve diğer uygulamalarla birlikte yararlanabileceğiniz çok sayıda seçenek işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle yeni ve modern uygulamaların yaratıcısı olarak ilk siz hatırlanabilirsiniz. 

Nasıl olursa olsun çözüm bulmak istediğiniz tasarım sürecinde ihtiyacınız olan çok sayıda uygulamanın başarılı sonuçlanması için sınırlarınızı aşmanız gerekir. 

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..