Geleneklere Göre Dekorasyon

Güncelleme: 31 Aralık 2020 Kategori: İyi fikirler
0 31 Aralık 2020

Kültürel etkilerin izlerinden esinlenen geleneklere göre dekorasyon, iç mimari stillerde farklı arayışların karşılık bulmasına yardımcı oluyor. Her geçen gün yenilikçi trendler ön plana çıkarken, geçmişten günümüze kültürel değerlere etki eden dekorasyon stilleri daha özgün mekanlar yaratmak konusunda ilham veriyor. 1960’ların Amerikan tarzı dekorasyonuyla modern Amerikan dekorasyonu nasıl farklıysa, bu kültürün etkisini küçük detaylarda görmek mümkün olabiliyor. Bu konuda bazlı başlıklar altında inceleyeceğimiz stiller, dekorasyon arayışınıza ilham verebilir. 

Yalın ya da karışık bir iç dizayn ruh halinizi de etkileyeceği için oldukça önemlidir. Doğru seçimler yaparak bütçeniz için de uygun çözümleri bulabileceğiniz dekorasyon stillerinde özgün bir tasarım yaratmak çok kolay. Kültürünüze ait ögelerle detaylandıracağınız iç ve dış mekanlarınızda benzersiz stiller oluşturmanız mümkün olmaktadır. Bunu sağlamak istediğinizde geleneksel olarak tercih edilen mobilya ve aksesuarları kullanabilirsiniz. 

Köy Evleri

Bazen Country stiliyle özdeşleştiren bu stil, aslında doğanın birçok öğesinin bir arada olduğu dekorasyon türleri arasındadır. Toprak tonları, ahşap ve zamansız olan bu detayları birlikte kullanırken karmaşadan uzak bir stilin ele alınması gerekmektedir. Doğu egzotizmini çağrıştıran sedirler ya da nakışlı detaylar gibi ahşap eşyalar da oldukça önemli. Şık ve kaliteli bir konsept oluşturmak istediğinizde klasik mi yoksa modern detaylarla süslü mü isteğinize karar verebilirsiniz. Profesyonel çözümler bulmak istediğiniz her an size yardımcı olacak iç mimarların bu konuda bilgili olması önemlidir. Çünkü kültürel ögeleri iyi bilen bir iç mimarla çalışmak sizi zorlamayacak ve zaman kaybettirmeyecektir. 

Klasik Stiller

Klasik stiller oldukça önemli. Çünkü her zaman modası geçmeyen parçalar yakalamak kolay değildir. Çok modern ve özgün bir tasarım her zaman konforlu olmayacağı gibi, kısa sürede ilgi çekiciliğini yitirerek evde fazlalık yaratabilir. Bu yüzden her zaman işlevselliğin ön planda olduğu bir stilin benimsenmesi gerekmektedir. Geleneklere göre dekorasyon seçimlerinizde memnun kalacağınız birçok çalışma için objeleri çift kullanmaya özen göstermelisiniz. Geleneklere göre dekorasyon konusunda simetri çok büyük önem taşımaktadır. 

Romantik Dekorasyon

Genelde 18.yüzyıl esintilerini içeren romantik dekorasyon stillerinde beyaz rengin hakimiyeti çok iyi bilinmektedir. Abajur, dantel ve ferforjelerle süslü olan bu dekorasyon stilini hem iç hem de dış alanlarda kullanabilirsiniz. Her zaman modası devam eden bu stil, beyaza boyanacak mobilyalar ve antika ürünlerle retro esintilerini yansıtabileceğiniz bir özene sahiptir. Stil sahibi kişiler için tasarlanan kıyafetler gibi vitrinlik ürünler istiyorsanız mutlaka Vintage parçalarla kombinleyeceğiniz dekoratif ögelerden ilham almayı deneyin. 

Zamansız Dokunuşlar

Aslında modern ve çağdaş denildiğinde uçuk tasarımlar aklınıza gelmiyorsa, İskandinav tarzını deneyebilirsiniz. Ferah ve sade olan bu dekorasyon stilinde en uygun seçimlerin yapılmasını sağlayan uygulamalarla zamansız bir stile merhaba diyebilirsiniz. Hem şık hem de özel bir konsept oluşturmanız gerektiğinizde geleneksel stilin yalın hali olan bu dekorasyon uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Doğal tonların yanı sıra nötr renkleri de tercih edebileceğiniz bu stillerle yaşam alanlarınızı en cazip şekliyle oluşturabilirsiniz. Siyah, beyaz, gri, ahşap ve yeşil olmak üzere birçok renk, zamansız bir moda yaratmanızı sağlayacaktır. Ancak beyazların sararacağı göz önünde bulundurularak seçimler biraz daha esnek hale getirilebilir. 

Geleneklere göre dekorasyon yapılırken son dönemde etkisini arttıran Osmanlı tarzı tavan ve duvar sistemleri de dikkat çekmeye başladı. Bu konuda daha ağır ve klasik bir stilin gerekeceğini belirterek masraf açısından da yüksek meblağların söz konusu olacağı bilinmelidir. Esnek ve konsept tasarımlarla beğeni kazanan birçok stili uzun yıllar kullanmak için zamansız modeller tercih edebilirsiniz.

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..