İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Nedir?

Güncelleme: 14 Mart 2021 Kategori: İç mimarlık
0 14 Mart 2021

Mimari konusunda iç mimarinin önemi genişletilmiş ve iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü olarak çevre düzenlemelerini de içine alan bölüm kurulmuştur. Bu bölümün temel prensipleri yaşayan herkes için yaşanabilen, sürdürülebilir ve sağlıklı alanlar inşa etmektir. Ayrıca etik değer yargılarını da gözden geçirip sosyal dokuya uyumlu birer eser bırakmak gibi sorumluluğu da yüklenmektedir. Sadece tasarım olarak bakılmayan içine sanatı da ekleyen bölün son yıllarda büyük bir önem kazanmıştır. İç mimariyle anlaşılan içerideki tasarımlara ek olarak çevreyi de ekleyen bölüm hem iç hem de dış düzenlemelerde büyük bir önem kazanarak işlevselliğini de genişletmiştir. Mimari açıdan her konuda yeterliliğe sahip olma özelliği taşımaktadır.

Eğitim Süresi ve Fakülte Yapısı

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü lisans düzeyinde eğitim verilen bir bölümdür. 4 yıllık eğitim süresini kapsamaktadır ve birçok üniversitede bölümü bulunmaktadır. Fakülte dersleri de oldukça ilgi çekici olan bölüm mezunlarına oldukça geniş bir çalışma ve sorumluluk alanı vermektedir. Fakülte yapısı ise lisans düzeyine uygun uzmanlık gerektiren dersler ve eğitim planlamasıyla oluşturulmuştur. Mimarinin bir dalı olarak iç mimari ve çevre düzenlemelerini ayrı bir bölüm olarak sunan eğitim yapısıyla kendine özel bir diploma ve unvan kazandırmaktadır.

Verilen Dersler Nelerdir?

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı dersleri hem teorik hem de pratik olarak iki kategoride toplanmaktadır. Atölye dersleri, laboratuvar dersleri, teorik derler gibi çok seçenekli dersler yer aldığından oldukça ilgi çekici alanlara yer veriyor. Mekan tasarım, iç mekan malzeme ve yapı, bilgisayarlı teknik resim, bilgisayar destekli modelleme gibi dersler örnek olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra maket yapımı ve proje belirleme, iç mekan yaratıcı yapım teknikleri gibi hem eğlenceli hem de bireysel gelişimi arttıran beceri dersleri de yer almaktadır. Derslerin amacı yeterli düzeye ulaşıncaya kadar iç ve dış mimari konularında uzmanlaşmaktır. Mezunlarına oldukça geniş alanlar sunan bölüm için birçok üniversitede oluşturulmuş fakülte bulunmaktadır.

İç Mimari ve Çevre Tasarımı Bölümü İş Kapsamı Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı gibi iç mimari ve çevre tasarımı bölümü mezunları hem iç dekorasyon ve tasarımlarında hem de çevre düzenleme ve tasarımlarında sorumluluk bulabilmektedir. Son derece geniş bir alana hitap eden bölüm mezunlarını geniş bir iş çevresi beklemektedir. Dış mimarinin bütün özelliklerini de bünyesinde taşıyabilen bölüm için son derece fazla iş imkanı doğmaktadır. Birçok farklı iş çevresi tarafından laep gören bölüm için son yıllarda çok fazla talep doğmaktadır.

Bölüm İçin En Yaygın İş Kolları Nelerdir?

Çok fazla alanda yer bulan bölüm için elbette ilk kaynak inşaat şirketleridir. Birçok inşaat firması özellikle bu bölümden mezunlara yer vermektedir. Bunun yanı sıra dekorasyon firmaları da hem uzman görüşü hem de danışmanlık amacıyla tasarımlarında bölüm mezunlarına yer vermektedir. Genişleyen sektör içerisinde uzmanlığın ön plana çıktığı düşünüldüğünde markaların da tercihi mezunlar olmaktadır. Ayrıca yapı dekorasyon firmaları dışında mobilya dekorasyon markaları, ev tasarım markaları ve alternatif çevre düzenleme markaları da bölüm mezunlarına kapılar açmış durumdadır. Sektör büyüdükçe ihtiyaç da büyümektedir. Bunun yanı sıra devlet bünyesinde de çalışma avantajları bulunmaktadır. Çevre Düzenleme ve Şehircilik Bakanlığı’nca ihtiyaçların belirlendiği noktalara KPSS sınavları ile personel alımları gerçekleştirilmektedir.

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..