bazalt küp taş

İnşaat Sektörünün Aşı Beklentileri

Güncelleme: 10 Haziran 2021 Kategori: Konu dışı
0 10 Haziran 2021
bazalt küp taş

Korona virüs salgınıyla başlayan ve tüm dünyayı saran ekonomik zorluklar ve çalışma koşullarındaki yetersizlikler inşaat sektörünün aşı beklentileri oldukça yukarı çekmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili olarak TMMOB Gaziantep İKK Eski Sekreteri ve İnşaat Mühendisi Burkay Güçyetmez “Sektör çalışanlarının can sağlığının düşünülmediği” konusunun altını çizen bir açıklamada bulundu. Açıklamanın genel hatlarına bakıldığında özellikle inşaat sektöründe çalışan tüm işçi, mühendis, tekniker ve mimarların pandeminin başından bugüne dek işlerine ara vermeksizin devam ettiklerini ancak aşı programında öncelikler listesine alınmadıklarının altını çizdi. Her gün toplumun en önemli iş alanında hizmet etmeye devam ettiklerini ancak sağlıklarının artarak gelen tehditlerin karşısında savunmasız olmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını belirtti.

Acil Aşı Çağrısı

İnşaat sektörü aşı beklentisi içine girmiş durumdayken Güçyetmez “Mühendis, Mimar ve İnşaat emekçilerinin bir an önce aşılanması” çağrısını yineledi. Sektör tüm diğer sektörler kadar kan kaybederken faaliyetlerine ara vermeden çalışmaya devam ettiler. Şantiyelerdeki çalışma koşullarının zaten oldukça büyük tartışmalara konu olmasının yanı sıra korona virüs salgınının da şartları daha fazla artırmış olması aşı beklentilerini çoğalttı. Emlak sektöründe yaşanan krize rağmen inşaat sektöründe halen faaliyetlerim tam gaz devam ettiğinin altını çizen Güçyetmez zaman kaybetmeksizin aşı gruplarının içine inşaat emekçilerinin ve mimar, mühendislerin de eklenmesini istedi. Söz konusu sektör Türkiye’nin en büyük istihdam sağlayan sektörlerinden biridir. Çalışanlarının yanında çalışanlarına temas eden ailelerin büyük bir nüfus içerdiği ve tüm toplumsal sağlık için büyük ölçekli bir tehdit oluşturabileceği belirtilmektedir.

Öncelik Beklentisi

Güçyetmez inşaat sektörü aşı beklentileri hakkındaki konuşmasına şöyle devam etti: “Meslektaşlarımız gerek sahada şantiye şefi olarak gerek proje üretiminde iç içe gerek kontrol birimlerinde, gerek müteahhitlik kısmında gerek kamu kurum ve kuruluşlarda denetim, gerekse üretim faaliyetlerinde olsun sektör gereği riskli ortamlarda görevlerini aşı olamadan yapmaya devam ediyor. Dolayısıyla bir an önce inşaat sektörünün aşılamada öncelikli gruplar arasında yer alması gerekiyor.”

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..