bazalt küp taş

İşlevsel Bebek Odası Mimarisi

Güncelleme: 21 Şubat 2021 Kategori: İç mimarlık
0 21 Şubat 2021
bazalt küp taş

Birçok kişi için heyecan verici bir süreç olan bebek odası mimarisi yenidoğanın yaşamının birkaç yılını dahil edeceği şekilde tasarlanır. Aileler için oldukça önemli olan ve hijyenik olarak planlanması gereken bu durum hem mekanın işlevsel olarak kullanılması hem de ihtiyaçların belirlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Bebek odası mimarisi konusunda öncelikli konu, mekanın işlevsel olarak kullanılmasının sağlanmasıdır. Aynı zamanda bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecek materyallerden uzak durulması gerekmektedir. Mesela iç mekanlarda tercih edilecek mobilyaların toz yapmaması ve duvardaki boyaların ya da duvar kağıtlarının antibakteriyel olması uygun olabilir.

Doğru Renk Seçimi

Bebek odası mimarisi konusunda renk seçimi oldukça önemlidir. Gri gibi unisex renklerin tercih edilmesi uygun olabilir. Silinebilir boyalar kullanılarak tercih edeceğiniz duvar boyaları, aynı zamanda duvar kağıdıyla da kombinlenebilir. Özellikle son yıllarda moda olan çizgili duvar kağıtları büyük olan mekanların aydınlanması açısından oldukça popüler olabilir.

Odanız küçükse açık renkler, büyükse zıt iki farklı renk kullanabilirsiniz. Desenli duvar kağıtları konusunda da renkli seçimler yaparak kullanışlı bir uygulama gerçekleştirebilirsiniz.

Bebek Odası Mimarisi Eşya Seçimi

En önemli aşamalardan olan bebek odası eşya seçimi dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Çünkü birçok açıdan beşikler kullanışlı olmayabilir. Genelde sepet beşikler kullanılarak tercih edeceğiniz bebek yatağının yanına bebek büyüdüğünde yatabileceği tek kişilik küçük bir yatak ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda Montessori tarzı bir dekorasyon stili tercih edecekseniz daha doğal bir yatak düzeni oluşturabilirsiniz. Bebeklik döneminde sedir olarak kullanılan, yürümeye başladığında ise yatak olarak kullanılacak olan modeller tercih edebilirsiniz.

Elbise dolabı ve şifoniyer gibi ürünleri de bebeğiniz okula başlayana kadar kullanabilir. Bu durumda kolay temizlenen, lake malzemeden üretilen mobilyaları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda kolayca kaldırılan modüler ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Aksesuar Seçimi

Son yıllarda moda olan ve ilgi çeken birçok aksesuarı bebek odasında kullanabilirsiniz. Cibinlik, ışıklı duvar panoları ve gece lambaları son derece şık seçimler arasında yer alabilir. Bebek odası mimarisi konusunda seçeceğiniz parçalar çok farklı olabilir. Değişiklik gereken konularda kolayca adapte edilebilecek işlevsel parçalar kullanabilirsiniz.

Anne için bir emzirme alanının yaratılması, dinlenme alanlarının oluşturulması ve kaliteli konseptlerin ele alınması gerektiğinde doğru aksesuarların seçilmesi de mümkün olacaktır. Gereksiz oyuncaklarla dolu olan bir oda yerine az ve gerekli temel malzemelerin bulunduğu bir oda yeterli olacaktır.

Oyun Alanları

Evet, heyecanla beklediğiniz bebeğiniz için birçok oyuncak almaya heveslendiğinizi biliyoruz. Ancak bunlar gereksiz olabilir. Çünkü birçok bebek belirli bir yaşa kadar oyuncaklara ilgi göstermeyecektir. Ses çıkaran ve hafif hareket eden beşik oyuncakları ilk etapta yeterli olacaktır. Derli toplu bir alan istiyorsanız küçük bir raf sistemi oluşturarak duvara monte edebilirsiniz.

Oyuncaklar, süs eşyaları ve bebek için gerekli malzemeler kullanılması mümkün olabilir. İlk aylarda oyun alanı için herhangi bir alan gerekmez. Ancak bebeğinizin emeklemeye başladığında bir an önce bir alan yaratmanız gerekebilir.

 

Güven Çemberi

Etrafı keşfetmeye çıkacak olan miniğiniz için mutlaka güvenli bir alan oluşturmanız gerekir. Genelde yeni mimari stilleri kullanabileceğiniz bebek odası mimarisi konusunda modern stiller oldukça işlevsel stillerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Son derece kullanışlı olan masa kenarlıkları,  odalar için metal kapılar ve evdeki eşyaların duvara monte edilmesi güvenli alanlar yaratmak açısından son derece önemlidir.

Son olarak da birçok farklı ürün bulacağınız bu alanlarda ihtiyaç duyduğunuz ürünleri temin edebilirsiniz. Yeni stilleri keşfetmek istediğiniz her yerde birçok farklı ürün grubunu bulmanız mümkün olacaktır.

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..