bazalt küp taş

“Kendin Yap” Bir Yere Kadar 

Güncelleme: 19 Ekim 2020 Kategori: Konu dışı
0 19 Ekim 2020
bazalt küp taş

Kendin yap pandemi sürecinde daha popüler bir konu haline geldi. Yurdumuz insanlarının her işi yapmaya muktedir (en azından hevesli) olduğu bilinmektedir ama insanın her işi yapamayacağı da hayatın gerçeğidir. Örneğin ameliyatları herkes yapamaz gibi sert örnekleri bir kenara bırakırsak, bazen demonte olarak kargoyla eve teslim edilen kitaplık türü eşyaların monte edilmesinde bile kabuslar yaşadığımızı kabul etmeliyiz.

IKEA markasına bu konuda kızan çok insan var. Böylesi olaylarda kullanma talimatlarını anlamak bile zor olabilmektedir. Gerçi İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi’nde 2016 yılında “Geçmişten Günümüze Montajı Kullanıcı Tarafından Yapılan Mobilyaların Sektördeki Yeri” konulu uzun bir inceleme makalesi yayınlanmıştır ama unutmayın, sonuç sadece heves etmekle gelmez. 

Ya da herkesten çatı tamir etmesini bekleyemezsiniz. İşin tehlikesini lütfen unutmayın. Bahar aylarında kadınlarda bir klasik haline gelen halı yıkama işini de artık yapmayın. İlgili firmalar gayet utgun fiyatlarla bu işi sizin yerine yapıyor. Koltuk, perde, yorgan, battaniye ve kilim temizliğini de işin içine katıyoruz. Ve sayılan bütün bu yıkamalarda makineler kullanıldığı için işin kalitesi de yükseliyor. Siz ne yaparsanız yapın bir temizleme motorunun gücüne yetişemezsiniz. İşin ustasını çağırmak halıların temizlenmesi konusunda bel ağrılarını da önler. Harcanacak zamanın size kalması ise en güzelidir. 

Kurcalama Kendin Yap

Bilip bilmeden kurcalama huyunun en yaygın örneğini televizyon kumandaları verir. Özellikle büyükbabaların sıkça yaptığı bir harekettir bu. Kumanda sonuçta toruna devredilir, düzelt şunu denir. Ama o hale gelene kadar kumanda tuşlarına en az yirmi kere basılmıştır. Bilgisayar kullanımında ise kendin yap fikri daha öğretici olsa da henüz yaygınlaşmadığı tespit edilenler arasındadır.

Bilgisayarlardan hala biraz korkuyoruz. Buna karşın elektrikli ev cihazlarına alışıldığı için çoğu kişi örneğin arıza sinyali veren bulaşık makinelerini kendisi tamire kalkıyor. Bu manzaranın sonucu da genellikle eve gelen ve siz ne yaptınız diyen yetkili servis olmaktadır. Ustasından pratik çözümlere online olarak erişebilmek elinizin altında olsun ama imkanınız varsa işi ustaya fiziksel anlamda bırakmak çok daha emniyetlidir. 

Evimi Kendim Döşerim

Ben kendim yaparım anlayışının en masum örneğini ev dekorasyonu konusunda görüyoruz. Tabii ki herkes evini istediği gibi döşeyebilir ama sonuçta rahatlık, estetik ve hatta uygun fiyat dengesini size ancak bir profesyonel verebilir. Mobilya seçimi ile sınırlı kalmanızı öğütleriz. Dekorasyon işleri ile uğraşanlar arasında sayılan iç mimarlarla konuştuğunuz zaman duyacağınız şikayetlerden birisi de budur. Dört yıllık bir lisans eğitimi sonucu elde edilen iç mimar sıfatı dekorasyon söz konusu olduğunda değer mi, ben evimi kendim de döşerim seviyesine bir anda inebilmektedir. Ne yazık ki günümüzde mesleklerin değer kaybetmesini çokça yaşamaktayız. Konu sanayi üretiminin, seri imalatın çoğalmasının ve artan işsizliğin dolaylı sonuçları içindedir. 

Lütfen evinizin bozulmuş sıhhi tesisatlarını da kendiniz tamir etmeye kalkmayın. Arızayı daha beter hale getirebilirsiniz. Bazı durumlarda işi bir bilene bırakmak en iyi çözümdür. Kaçınılması düşünen tamir masrafının miktarının büyümesi bu işin riskleri içindedir. Ve artık şehirlerde doğal gaz olduğunu da hatırlatmak isteriz, tesisatlardaki tehlikeleri büyütmeyin.

 Bu yazıda her işi yapabileceğini sanmanın iş aramalarında söylenen “ne iş olsa yaparım” ifadesinden farklı bir anlayışta ele alındığını eklemek isteriz. Burada vurgulanmak istenen bilip bilmeden bir işi yapmaya kalkmak veya gereksiz yere uğraşmaktır.

Yemek Yapmak Konu Dışıdır

İşi ustasına bırakın öğütleri içinde yemek pişirme faaliyetlerini kesinlikle ayrı bir yere koyuyor, konudan muaf tutuyoruz. Böyle olmasaydı hayatımızda sadece sınırlı sayıda aşçı kalırdı. Oysa hem kadınlarda hem de erkeklerde yemek pişirme konusunda gizli kalmış ne cevherler olduğunu, sizin de onlardan biri olabileceğinizi farkındayız. Ama kendin yap mantığını benimseyenler yaşama farklı bir açıyla bakabilir.

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..