Kırkgöz Han (Kervansaray)

Güncelleme: 12 Mayıs 2021 Kategori: Yapılar ve hikayeleri
0 12 Mayıs 2021

Kırkgöz Han özellikle Selçuklu döneminde Anadolu’da ticaret yolları üzerinde inşa edilen kervansaraylardan biridir. Selçuklu kültüründe yer alan İslam misafirperverliği ve hoşgörüsünü ön planda tutan ve ticaret yolları üzerinde sıklıkla yer alan kervansaray kültürüne aittir.

Özellikle Derebucak Tol Han kitabesinde Kırkgöz Han için “ribat” kelimesi yer alır. Bu kelimenin kök anlamı ise “Tüm canlıların barınağı” olarak çevrilmektedir. Buna göre anlam bakımından amacı yaşayan tüm canlıların sığınağı olmaktır. Hala ilgi çeken ve günümüzde kalıntıları bulunan bu alan özel bir alan olduğundan dolayı mimarların ve restorasyon işiyle uğraşanların ilgisini çekmektedir. 

Kırkgöz Han Tarihsel Önemi ve Özellikleri

Kırkgöz han II. Gıyaseddin Keyhüsrev Bin Keykubat tarafından 1236-1246 yılları arasında inşa edilmiştir. İlk kez doğudan batıya göç edenlerin misafir edileceği bir kervansaray olarak inşa edilerek türünün ilk örneği olma özelliğini taşımaktadır. Bulunduğu Antalya-Burdur yolu üzerindeki mevki, dönemin ticaret yollarından biriydi. Bugün dahi bu yol kullanılmaktadır. Döşemealtı ilçesi sınırlarında yer alan Kırkgöz Han tarihi açıdan da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Selçuklu döneminde tüm Anadolu’ya verilen konukseverlik mesajını iletmekte ve misafirlerine üç gün boyunca yemek ve konaklama sunmaktadır. Bu haliyle de uzun süre boyunca çok önemli bir yer edinmiştir. Fiziksel özellikleri bakımından ise klasik bir mimariye sahiptir. 51×49 m genişliğinde büyük bir avlu etrafına yerleştirilen han kalın kesme taş payeler ve sivri kemerli revaklarla bezenmiştir. İki giriş kapısı bulunan kervansarayda iki eyvan bulunur. Ortada ulunan dört sütun kalıntısı ise bu bölgede daha önce köşk olduğu düşüncesini doğurur. Moloztaş ile inşa edilen yapı dikdörtgen üslubunu korumaktadır. 

Restorasyon ve Turistik Kullanımı

Kırkgöz Han uzun süren restorasyon çalışmalarının ardından 2009 yılında onarımı tamamlanarak turizme geri kazandırılmıştır. Restorasyon sırasında tüm orijinal yapının korunması ve ana plana sadık kalınarak yeniden inşa edilmesi söz konusu olmuştur. Avlunun ortasında ve zemin kotunun altında bir sarnıç keşfedilmiş ve dönemin teknolojisini de sergileyen seramik bir fırın da tesadüfen bulunmuştur. Günümüzde turistik gezilerin duraklarından biri olan önemli bir tesis haine getirilmiştir. 

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..