bazalt küp taş

Kompozit Malzeme Nedir?

Güncelleme: 21 Temmuz 2021 Kategori: İnşaat
0 21 Temmuz 2021
bazalt küp taş

Kompozit malzeme doğada natürel olarak bulunan örneklerinden yola çıkarak kimyasal tepkimeler ve karışımlarla da oluşturulabilen güçlü ve sürdürülebilir yeni malzemelerdir. İnşaat sektöründe özellikle tercih edilen ve sürekli olarak kullanılan bu malzemeler, hemen her alanda kullanılmaktadır. Basit bir mantıkla denilebilir ki, kompozit olmadan dayanıklılıktan söz etmek olası değildir.

Yaygın Kompozitler ve Özellikleri

Kompozit malzemeler tarifi her ne kadar karışık olsa da aslında son derece bilinen ve kolay anlaşılır mantığa sahiptirler. Örneğin inşaat sektörünün en önemli yapı malzemesi olan beton, kaya, kum ve çimento birleşiminden oluşmaktadır. Bu üç malzeme bir araya geldiğinde, kendi başlarına olduklarından çok daha güçlü bir yapıyı meydana getirirler. Ayrıca betonarme yapı da içerisinde bulunan çelik tellerin beton kirişlere hem güç vermesi hem de esneklik kazandırması bakımından oldukça önemli bir forma sahiptir. Bu yapı uzun süreli dayanıklılık ve esnekliği sağlamaktadır.

Doğal kompozitlere örnek olarak ağaçların formlarını göstermemiz son derece doğru olacaktır. Ağaçların içinde yer alan ve dikey lifler halinde uzanan selülozlar bulunur ve bu selüloz lifler lingin adında bir malzeme içinde yer alır. Bu lifli yapı kırılmadan esnekliği sağlarken lingin ağacın sertleşmesini sağlamaktadır. Bu örneğe göre çok sayıda kimyasal yapı geliştirilmiştir.

Kompozit Çeşitleri ve Önemi

Kompozit malzeme iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm takviye fazıdır. Betonarme betonda yer alan çelik çubuklar takviye fazıdır. Bu çubuklar esneklik kazandırmak ve beton yapısını bir arada tutmak için kullanılır. İkinci bölüm ise bağlayıcılardır.

Matris denilen bu bağlayıcılar ana unsurları içerir. Örneğin betonarme çubukları içinde tutan beton kısım bu bileşim için bir matris görevi üstlenir. Genel olarak, takviye fazı parçacıklar, lifler veya düz tabakalar olarak belirlenmiş üç formdan birinde bulunabilir. Bu bileşiklerin geliştirilme sebebi, istenilen malzemelerin tek bir defada bulunamıyor olmasına dayanmaktadır. Bu nedenle de mühendislik gerektiren tüm alanlarda yapıların inşasında son derece büyük bir önem taşımaktadırlar. Kompozitler olmadan bir inşaat söz konusu olamaz.

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..