Mimar Maaşları 2021

Güncelleme: 23 Mayıs 2021 Kategori: Kariyer köşesi
0 23 Mayıs 2021

Mimar maaşları 2021 yılında pandeminin etkisine kurban gitti. Ancak yine de birçok meslek grubundan daha avantajlı oldu. Çünkü evden çalışma ve proje çizme şansı bulunan bir meslek grubu oldu. Bu yıl için kamuda çalışan bir mimarın maaşı 6 bin 700 TL civarındadır. Kıdem ve deneyime göre de maaşların üst limiti değişkenlik göstermektedir.

Kamuda memur olmak için gereken şartlar mimarlık mesleğini tercih edenlerin önceliği değildir. Bu yüzden genelde kamu memuru olmak için mesleği tercih etmezler. Ancak özel sektörde de çok değişken bir skala söz konusudur.

Mimarlık Okumak Yeterli Mi?

İyi bir meslek sahibi olmak için mimarlık yeterli değildir. Öğrencilik döneminden itibaren kişinin kendisini geliştirmesi son derece önemlidir. Bu yüzden ihtiyaç duyulan her türlü gelişim hususunda sürecin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekecektir. 

Bir mimar için mesleki hedef kamuda mimar olmak değildir. Bu yüzden genelde büyük mimarlık firmaları, dünyaca ünlü mimarlık şirketleri ve bireysel ofisler tercih edilerek mesleki açıdan gelişim hedeflenir. Başarılı bir iç mimar ya da mimar birçok projede kendini göstererek referanslarıyla etiketini belirler. Özel sektörde çalışan mimar maaşları 2021 yılında asgari ücretten başlamaktadır. Çünkü mesleğe yeni başlayan mimarların maaşları bu yüzden azalmıştır. İşin hakkını veren şirketler ise daha yüksek maaşlar belirlemektedir. 

Dünyada Mimarlık ve İç Mimar Maaşları 2021

Dünyada mimarlık ve iç mimarlık son derece değerli meslek grupları arasında gösterilmektedir. Bazı meslek gruplarında dekoratörlük şeklinde ifade edilen iç mimarlık, daha konsept bir stil yaratırken dış mimarlık olarak da bilinen profesyonel meslek gruplarında çizim yeteneği son derece önemlidir. Aynı zamanda mimarlık konusunda bilgi almak isteyen öğrenci adayları da kişisel olarak kendilerini geliştirebilecekleri süreçleri hayata geçiren uygulamalarla sektörü yakından tanımaya çalışmaktadır. İç mimarlık maaşları da ülkemiz koşullarında fena değildir. Ancak mesleğe yeni başlayanlar genelde hak ettikleri ücretleri almadıkları için profesyonel olmayan firmalarda hakedişlerin verilmemesi büyük problemlere yol açmıştır. 

Genelde endüstriyel tasarım, mobilya tasarımı, cafe ve restoran tasarımı gibi birçok alanda öne çıkan tasarım faaliyeti kendi uzmanlık alanlarına göre belli alanlarda ilerleme kaydetmiştir. Mimarlık maaşları 2021 yılında bu yüzden kamu haricinde çok değişken olabilmektedir. 

Bu yazı da ilginizi çekebilir: 2021 İnşaat Mühendisi maaşları

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..