Mimaride Biçim ve Mekan

Güncelleme: 4 Haziran 2021 Kategori: Sanat & Tasarım
0 4 Haziran 2021

Mimaride biçim ve mekan tüm varlığımız açısından önemlidir. Biçim ve nesneleri görerek mekanın iç ve dış kısmındaki değişimlerin hissedilmesi söz konusu olur. Işığın kalitesi, geometrik şekiller ve toplam biçim dahiline giren elemanlar dikkatimizi çekerek bütünlük algısını oluşturur. Kütle ve mekan arasında ortak bir temas noktası vardır. Dolayısıyla her mekanı tanımlayan dikey ve yatay elemanlar vardır.

 

Mekandaki Yatay Elemanlar

 

Düzlemin figür olarak algılanmasını sağlayan ve yüzeyin bulunduğu düzlemde farklı bir dokunun oluşmasını destekleyen bu çalışmalar yüzeyin belirgin hale gelmesini sağlayan taban düzlemi üzerinde kullanılır. Yükseltilmiş taban düzlemleri, mekansal akışın sona ermesine yardımcı olur. Mevcut arazi yapısında platform ve podyumların kullanılmasıyla iç ve dış geçiş alanların tanımlanmasını sağlar.

Çukurlaşmış taban ise çok daha farklı dokuların oluşması konusunda belirleyicidir. Odaların ve sahne gibi alanların tasarlanmasında son derece önemli bir tanımlayıcı olarak kullanılabilir. Çatı düzlemiyle noktalanan bu uygulama aynı zamanda mekana hareket kazandırmak için alçaltılıp yükseltilmektedir. Bu sebeple mimaride biçim ve mekan önemli bir yatay tamamlayıcılık üzerinden hesaplanır.

 

Mekandaki Dikey Elemanları

Dikey ve çizgisel elemanlar söz konusu olduğunda binanın içindeki ve dışındaki etkenler göze çarpmaya başlar. Görsel ve mekansal süreklilik oluşmasına yardımcı olan bu sistemler, tek düzlemin yükseltisi doğrultusunda çevreleme hissini oluşturmaktadır.

L şeklindeki düzlemler ise diyagonal mekan algılarının oluşmasını sağlar. Tek bir düzlemin mekansal hacmi ve yüksekliği konusunda da izolasyon sorunlarının tespit edilmesini sağlamaktadır. Bunların yanı sıra U şeklinde ve dört düzlem şeklinde düzlemler vardır. Bu şekilde doğru bir şekilde mekansal tanımlama biçimi oluşturulur. Görsel ve mekansal süreklilik doğrultusunda aydınlatma ve açıklık köşeleri ortaya çıkar.

Mekan Tanımlayıcı Elemanlar Üzerindeki Açıklıklar

Görsel ve mekansal süreklilik sağlayan kapılar ve dolaşım alanları mekanın tamamlayıcısı olarak nitellendirilir. Pencereler, aydınlanma ve görüşü etkilerken açıklıklar mekandaki özgürlük algısını dahi etkileyebilir. Günümüzdeki metrekaresi küçük mekanlar göz önüne alındığında bu farklılık bariz bir hal almaktadır.

Düzlemler ve çevrelenme derecesi de son kısım olarak boyutun hissedilmesini sağlayacak dokunuşlar olacaktır. Bazen küçük bir açıklık, büyük bir estetik algı yaratırken büyük açıklıklar mekanın kişiselliği üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Mimaride biçim ve mekan konusu, alınması gereken en temel bilgiler arasındadır. Bu yüzden son derece önemli bir temel olduğunu unutmamak gerekir.

 

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..