Minimal Tasarımlı Dairelerin Özellikleri Nelerdir?

Güncelleme: 26 Temmuz 2020 Kategori: Yapılar ve hikayeleri
0 26 Temmuz 2020

Bazıları için şıklığın ve kullanışlılığın ifadesi olan minimal tasarımlı dairelerin özellikleri farklı bir dairede oturmak isteyenler için çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Her ne kadar sadeliğin ve yalınlığın ifadesi olsa da bu dairelerin temel tasarım özellikleri gözetilerek inşa edilmeleri gerekmektedir.

Az Her Zaman Çoktur

Minimalizm ya da sadelik olarak çevrilecek bu ifade, esasında tarihsel gelişim olarak her zaman mümkün olsa da mimari bir form olarak kendisini 20. Yüzyılın başlarında göstermeye başlamıştır. Özellikle “asketik” hareket sadeliğin ve minimal tasarımların önemine vurgu yapmış, gerek yapının mimarisi gerekse dekorasyonu bakımından fazla eşyanın ya da gösterişli vurguların kişinin mutluluğunu, düşüncesini ve ruh halini etkilediğini belirtmiş, az her zaman çoktur sloganı ile birlikte sadelikten yana olmuştur.

Minamalist tasarımın hakim olduğu dairelerde bu bakımdan gerek mimari gerekse dekorasyon olarak temel özellikler bulunmaktadır. Daha az ile çoğu elde etmenin amacına uygun olarak tasarlanan minimalist daireler farklı bir yaşam deneyimi yaşamak isteyenlere de yardımcı olmaktadır. Kişinin her zaman kendisine yeterli olduğunun gösterilmesi için özel bir ifade olan bu durum, örneğin filozoflar tarafından sisteme yani tüketim sistemine karşı geliştirilen bir karşı koyma aracı olarak dahi görülebilmektedir.

Sadelik ve Basitlik

Minimalist dairelerin temel özellikleri az eşya ve az renk düsturu ile yola çıkmıştır. Buna göre minimalist tarzda, düzenli ve kullanışlı alanların olması önceliklidir. Ortamın da kalabalıktan arınmış olması, basit aksesuarlar ve sade bir renk dengesi sayesinde sakinliğin hakim olması gerekmektedir. Minimalist dairelerin bu amaçları stres ya da dağınıklığa sebep olacak tüm eşyaların ya da araçların ortamdan uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Denge ve simetri çok önemli olup bu etmenlere göre tasarım yapılmaktadır.

Bu bakımdan minimal tasarımdaki daireler için ilk göze çarpan sade renklerin kullanılmasıdır. Genelde beyaz ve beyaz tonları baskın olarak kullanılmasına rağmen minimal daire tasarımı için beyaz renk şart değildir. Kullanım alanına göre siyah, füme, toprak tonları gibi pek çok renk de minimal stilde sıklıkla kullanılabilmektedir. Önemli olan renk dengesinde renk kombinasyonuna bağlı kalınmasıdır. Yani odaların farklı renklerde olmaması, karşıt renklerin kullanılmaması gerekmektedir. Beyazın yaygın olarak kullanılması ise fon gerekliliği içindir. Bu bakımdan duvar, zemin ve tavan dekorasyonun daha da vurgulanması için beyaz fon daha yararlı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Sıcak ve Göz Alıcı

Minimal tasarımlı daireler sıcak ve göz alıcı tasarımları ile öne çıkarlar. Renklerin ve eşyaların belirli bir denge içinde kullanılmaları, çarpıcı bir derinlik yaratılması ve işlevsel oluşun öne çıkarılışı ile birlikte minimal tasarımlar rahat ve özel kullanım sunarlar. Minimal tasarımlarda sadeliğin sadece estetik bir tutum olarak değil, aynı zamanda işlevsel olana da yarım sağladığı için değerlendirilmesi mümkün olduğu için minimal dairelerin bu açıdan değerlendirme yapılmaları oldukça önemlidir.

İşlevsellik Ön Plandadır

Minimal daireler her ne kadar estetik olarak kullanıcılara özel bir ferahlık veriyor olsalar da temel amaçlarından birisi daireyi tamamen işlevsel bir hale getirmektir. Özellikle bu durum alanı küçük dairelerde çok etkili sonuçlar vermektedir. Çoğu zaman eşyaların daireler içinde insanlardan daha çok yer kapladığı göz önünde tutulduğunda, gereksiz sayılabilecek tüm eşyaların ve araçların daire dışına çıkarılması amaçlanmaktadır. Böylece gündelik işler için gerekli olan eşyaların dışında süs eşyası olarak kullanılan ya da hiç kullanılmayan eşyalar daire dışında tutulur.

Bu özellikler ile birlikte minimal tasarımlı dairelerin ana özellikleri sadelik, kullanışlılık, estetik değerler olarak öne çıkmaktadır.

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..