Odayı Home Office Yapmak

Güncelleme: 2 gün önce Kategori: İlginç bilgiler
0 2 gün önce

Yaşadığımız dönemde özellikle pandemi ile gelen evde çalışma zorunluluğu odayı Home Office yapmak gibi bir gerekliliği de beraberinde getirmektedir. Genel olarak çalıştığımız ortam ofis çinde bir sürekliliği doğuruyorsa ve ofis gereçleri evimizde yer almıyorsa gerçekten de evde çalışmak bazen büyük bir soruna dönüşebilir.

Kullandığımız masa ve sandalyeden tutun da oluşturulması gereken çalışma ortamına kadar her şey ofisimizi aratmamalı. Ofis konforuna kavuşabilmek için neler yapılabilir sorusuna bir cevap bulmadan önce eklememiz gerekir ki evimiz ev olarak son derece konforlu olmasına karşın ofis olarak değerlendirildiğinde gerçekten de bir işkenceye dönüşebilir.

Ofis ve Ev arasındaki Farklılıklar

Pandemi ile serbest çalışma saatleri ve evden çalışma gibi yeni düzenlemelere sahip olduk ancak sahip olduğumuz bu yeni ayrıcalıkların beraberinde getirdiği bazı sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Özellikle çocuklu bir aileyseniz ve evinizde dikkat dağıtıcı unsurlar varsa ilk yapılması gereken konsantrasyonu sağlamak için sessiz ve ofis ortamına yakın bir ortamı kurmaktır. Ayrıca evinizde sizi denetleyen bir amiriniz ya da müdürünüz olmayacağından işinize karşı konsantrasyon eksikliğiniz de olabilir. Bu nedenle evinizin belirli bir odasını ofis olarak benimsemeniz ve düzenlemeniz gerekir. Odayı home office yapmak bu noktada çok gereklidir.

Yapılması Gerekenler

Ofiste kullandığınız yüksekliğe yakın ya da aynı ölçülerde masa ve sandalye edinmek ilk yapmanız gereken değişikliktir. Özellikle ev ortamında ofiste kullandığınız sandalyelerden bulmanız mümkün olmayacaktır. Sırt ve bel ağrısı gibi şikayetlerin sizin bütün konsantrasyonunuzu dağıtacak olmasına karşı en uygun sandalyeyi ya da çalışma koltuğunu bulmalısınız.

Odanız gün ışığı almalı ve sıkıldığınız anlarda dışarı bir bakış atabileceğiniz penceresi mutlaka olmalı. Eğer odanız karanlık bir odaysa o zaman sizi çok rahatsız etmeyecek parlaklıkta bir ışık seçmelisiniz. Beyaz ışık bu konuda size yardımcı olabilir. Ancak unutmayın ki bilgisayarınızın verdiği ışık ne kadar parlak olursa ofisinizin içindeki ışık da o kadar parlak olmalıdır. Aksi halde gözleriniz fazlasıyla rahatsız olacaktır ve bu da sizin odaklanmanıza yardım etmeyecektir.

Kullanılacak Ekipmanlar

Yaptığınız işe bağlı olarak kullanmanız gereken ekipmanlara siz karar vermelisiniz. Çalıştığınız masanın üzerinde notlar alabileceğiniz bir ajandaya, kalemliğe veya eğer yazıcı kullanıyorsanız dosyalık ve yazıcı için gerekli araç ve gereçlere yeteri kadar yer olmalı. Masanızın ferahlığı bu konuda oldukça önemlidir. Evde çalışmanın bir diğer ayrıcalığı da atıştırmalardır. Eğer çalışırken kahve ya da çay içmeyi seviyorsanız ve yanında atıştırmalıklar da bulunduruyorsanız o zaman masanızın genişliği daha fazla önem kazanmaktadır.

Konsantrasyon İçin Öneriler

Başta dediğimiz gibi evde çalışmanın en büyük zorluğu ofis ortamındaki çalışma şartlarına nazaran daha fazla dikkat dağıtıcı öğenin bulunmasıdır. Çocuklu biriyseniz ve çocuğunuz sizi evde görmekten yeterince mutluysa mutlaka odaklanmanızda size en büyük zorluk çocuğunuzdan gelecektir. Bu nedenle konsantre olabilmek için öncelikle sessiz ortama veya içinde bulunduğunuz ortamda sizi motive edecek bir müziğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Çocuğunuzun oyun saatlerine dikkat eder ve çalışma saatlerinizde bu konuda bir planlama yaparsanız motivasyonunuz daha kolay olabilir. Sevdiğiniz bir müzik de size eşlik edecektir. Çocuğunuz yoksa sizin için daha kolay olabilir. Bu noktada motivasyon konusunda sorun yaşamanız daha az muhtemeldir. Her durumda sevdiğiniz bir müzik ya da dış seslere karşı sizi rahatsız etmeyecek bir kulaklık kullanmanız işinize yarayacaktır. Odayı Home Office yapmak aslında kolaydır. Tek ihtiyacınız ev ile ofis arasındaki ayrımı doğru kavramanızdır. Bu sağlandığında artık eviniz iş yerinize dönmüş olacaktır.

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..