Positano Mimarisi İtalya

Güncelleme: 24 Eylül 2020 Kategori: Şehirler ve hikayeleri
0 24 Eylül 2020

Yamaç kasabası denildiğinde ilk akla gelen yer olan Positano İtalya’nın en önemli kültürel mirasları arasında yer alıyor. Akdeniz’in bir uzvu olan Tiren sahillerinde sarp yamaçlara kurulu üç tarihi komün kasabasından biridir. Rengarenk evleri bulunan ve lon ağaçlarıyla dikkat çeken bu güzel kasaba, efsanelerle renklenmiş yapısıyla dikkat çekmektedir. 

Mitolojik bir efsaneye göre Poseidon, Pasitea ile aşkını yaşamak için bu kenti kurmuş. Bir diğer efsane ise korsanlar tarafından çalınan Meryem Ana tablosunun konuşması ve korsanların korkudan tabloyu denize atarken “posa posa” demesidir. Beni indir anlamına gelen bu sözler üzerine denize atılan tablo mucizevi bir şekilde kurtarılır. Positano kıyılarına ulaşan tabloyu görünce bu kasabaya bu ismi verirler. 

Asırlardır Santa Maria Assunta Kilisesi’nde sergilenen bu tablo günümüzde de hala bulunmaktadır. Ancak tarihçilere göre Benediktin rahipleri tarafından getirilmiştir. Efsaneler bir yana ilk deniz devletinin bir parçası olan bölge, birçok ailenin feodal mülkü olarak çok el değiştirdi. 

Bir Liman Kenti Olarak Positano

Deniz ticaretinin gelişmesiyle birlikte bölgenin ekonominin canlandıran bölgede teraslı evler yapıldı.  İtalya birleştikten sonra Amerika’ya göç eden nüfus, sonra yıllarda sanatçı kesimin ağırlık kazanmasıyla dönüşüme uğradı. Eski teraslı evler lüks villalara çevrildi. Mağribi tarzı İslami bir mimarisi bulunan bölgede dikey şekilde sıralanan evler bulunuyor. Norman, Avangart ve İtalyan stilinin birleşimi olan bu kent, dik yokuşlu sokaklarıyla dikkat çekiyor.

Volkanik etkiler nedeniyle kumun renginin koyu olduğu plajlar ve deniz son derece temiz. Özellikle hafta sonları erkenden gitmezseniz yer bulmakta zorlanacağınız bir popülariteye sahip. İtalyan mutfağının her çeşidini bulabileceğiniz Positano’da özellikle deniz ürünlerini bol miktarda yiyebilir, Limoncello içebilirsiniz. 

Santa Maria Assunta Kilisesi

Santa Maria Assunta Kilisesi, bölgenin en dikkat çekici yapısı olarak öne çıkıyor. 10. Yüzyılda inşa edilmiş olan bu yapı, 18.yüzyılda ciddi bir restorasyondan geçirilerek neoklasik tarzı korunmuştur. Positano kilisesinde göze çarpan ve 1400’lü yıllarda mayolika çinileriyle kaplanan kubbe de en çok dikkat çeken alanlardan biridir. 

Çocuk İsa ve Black Madonna tablolarının görülebileceği kilise, aynı zamanda kilise nikahlarının çok sık yapıldığı meşhur bir yapı olması nedeniyle dikkat çekiyor. Kayaların üzerindeki bu kasaba, dik yolları ve dikey ev mimarileriyle görülmeye değer bir İtalyan kasabası. 

Napoli’nin Güney Kesimlerine Doğru

1343 yılında ciddi bir tsunami yaşayan bölge tahrip olmuştur. Günümüzde ise İtalya tatil konseptlerine dahil olan bölgede, turistik ticaret öne kazanmıştır. Her yıl yüz binlerce turistin ziyaretçi akınına uğrayan Amalfi plajları oldukça ünlüdür. 

Campania bölgesinde bulunan Amalfi sahilindeki kasaba, çok güzel manzaralara sahip bir alan olduğu için hoş kompozisyonlar oluşturmanız mümkün olacaktır. Sorrento ve Capri’den aktarmalı ulaşım sağlanan kasabada eskiden feribot seferleri de yapılmıştı. 

Spiaggia Grande

En büyük plajlardan biri olan ve her yıl binlerce turisti ağırlayan Spiaggia Grande, oldukça meşhurdur. Bu yüzden kalabalık ve popüler bir yerdir. Konaklama yerleri neoklasik mimarinin etkileriyle tasarlanan butik otellerdir. Positano özellikle sahil kasabası konseptlerini tercih edenler için ideal bir mekandır. 

Her sokağından limon kokusunu alabileceğiniz bu cennet köşesi oldukça küçük. Bu yüzden haftasonlarında oldukça yoğun bir ziyaretçi akımına sahne oluyor. Şirin cafeler ve hediyelik dükkan alanları bulunan bölgede otobüsle ulaşım sağlanıyor. Ancak bir gününüzü ayırarak bu eşsiz mimariyi yakından incelemeniz mümkün olabilir. 

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..