Restorasyon Teknikleri Nelerdir?

Güncelleme: 18 Nisan 2021 Kategori: Proje & Uygulama
0 18 Nisan 2021

Restorasyon teknikleri hakkında geniş bir bilgi edinmeden önce restorasyon hakkında kısa ve genel bilgiler edinmek son derece önemlidir. Çünkü bazı yapılar restorasyona elverişli olmayabilir ve diğer yandan restorasyon yeniden inşa etmekten daha masraflı olabilir. Bu nedenle de restorasyon gerekliliği hakkında bilgilere de yer vermek önemlidir.

Restorasyon Nedir?

Restorasyon bir yapının özgün haline sadık kalınarak yapılan ve orijinal materyallerine en yakın malzemeler kullanılarak gerçekleştirilen yenileme ve bakım işlemine verilen addır. Restorasyon teknikleri de bu işlemin yapılabilmesi için gerçekleştirilen süreçleri belirler. Normal bir yenileme işleminin aksine orijinal dokunun bozulmaması için her şey yapılmaktadır. Eski, tarihi değeri olan, yapısal ve sanatsal değer içeren ya da tarihi bir olayın gerçekleştiği mekanlar restorasyon kapsamına girmektedir. Bunun dışında isteğe özel olarak da restorasyon yatırılabilmektedir.

Kısaca Restorasyon Teknikleri

Restorasyon konusunda deneyimli ve lisans sahibi olmayı gerektiren bir mimari teknik içermektedir. Arkeoloji ile yan yana yürütülebilecek kadar hassasiyet içeren bu dal oldukça önemli bir işlevselliğe sahiptir. Bu nedenle de normal yapı işlemlerinin aksine çok daha hassas ve incelikli bir işlem sıralaması mevcuttur.

Sağlamlaştırma

Sağlamlaştırma binanın ya da yapının ilk aşamada istenilen ilk kriteridir. Restorasyon teknikleri içerisinde birinci sırada yer almaktadır. Her yapı sağlamlık derecesine göre değerlendirilir ve hasar durumuna göre uygulanacak yöntemler belirlenerek sağlamlaştırma işlemi gerçekleştirilir.

Bütünleme-Tamamlama

Sağlamlaştırılmış ya da sağlam yapılarda bazı bölümler hasar görmüş olabilir. Örneğin bir duvarda bozulma, merdivenlerde yıkılma ve benzeri durumlar gerçekleşmiş olabilir. Bu durumda yapılması ve uygulanması gereken teknik bütünleme olacaktır.

Yenileme

Yenileme yapısal olarak ortadan kalkmış ve onarılamaz hale gelen parçaların bütünlüğe eklenmesiyle gerçekleştirilir. Ya da boya, desen dokusu ve motifler gibi süslemelerin orijinal dokuya uygun olarak yenilenmesini ele alır.

Yeniden Yapma ve İnşa Etme

Bu teknik tamamen yıkılmış veya kullanılamaz hale gelmiş yapılarda uygulanır. Zamanın şartlarına göre gerçekleşmiş yapım tekniklerine göre orijinal plan ve yapıya uygun olarak yapının yeniden inşa edilmesini içerir.

Temizleme

Temizleme işlemi ise yapısal bir işlemden çok sanatsal yapıya, binanın ya da eserin dokusuna uygulanan ve yabancı maddelerden arındırılarak canlılığına kavuşturulmasını sağlayan tekniktir.

Taşıma

Taşıma işlemi ise yapının yerinin taşınması gerektiğinde gerçekleşir. Orijinal yapıya sadık kalınarak farklı bir noktaya taşınmasını içerir.

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..