Shibui Minimalizmi 

Güncelleme: 17 Kasım 2020 Kategori: İlginç bilgiler
0 17 Kasım 2020

Japon tarihi üzerinde araştırmalar yapmış birçok araştırmacıya göre Shibui tarif edilebilir bir kavramdan çok daha fazlasını içerir ve kimilerine göre tarifi de mümkün değildir. Peki nedir Shibui? 

Shibui sadeliktir. Sadeliğin içinden doğmakta olan diğer mükemmelliklerin gözle görülebilir ve yaşanabilir olmaları için bugünün deyimiyle minimalist bir yaklaşımın ruhsal yapının içinde yer bulma halidir. Shibui sadeliği ve yaşam biçimi içerisinde bazı erdemleri barındırmaktadır.

Shibui Minimalizminde Dekorasyon

Günlük hayatta insanların etrafını çevreleyen ve çoğunlukla kullanılmayan ama sadece dekor gibi bir yerlerde alan işgal eden nesnelerden arındırılmış, sadeliği ve doğallığı benimseyen aynı zamanda da sadeliğin içine zerafeti yerleştirmeyi bilen bir alçakgönüllülük içerir. Bu alçakgönüllülüğe sahip kişi öğrenmek, izlemek, okumak, anlamak, geliştirmek, düşünmek için zaman ayırarak mükemmelliği yüceltir ve kendini küçümsemeye ve sessizliğe kavuşturur. Doğallık, zorunlu olmayan büyümede kendiliğindenliği taşır.  

Minimalist Detaylar Nasıl Ortaya Çıktı?

Günümüzde Japonya’da özellikle de depremlerden sonra ortaya çıkan yaralanmalar ve can kayıplarının nedenlerinden birinin de evlerin içerisinde yer alan fazla eşyaların olduğu kanısında bulunan bir kesim var.

Bu kişiler Shibui minimalizmine yaklaşarak sadeliği evlerinin içine alıyorlar ve azın çoktan daha değerli olduğunun altını çiziyorlar. Günlük kullanımlarına uygun birkaç eşya dışında sahip oldukları ya da olmak istedikleri bir şey yok. Onların arzusu sadeliğin derinlerinde yatan mükemmelliği yaşayarak, zenginliğin gerçek kaynağından beslenebilmek. Ne kadar eşya o kadar alan demektir. Ancak bu insanlar daha küçük alan, daha az eşya ile kendilerinin daha fazla mutlu olabileceğini benimsemişlerdir.  

Sadeliğin Sanatsal Hali

Dünyanın diğer bölgelerinde de geçmişten bugüne dek minimalist yaklaşımlar görülebilmesine karşın Japonya’da gördüğümüz Shibui daha çok sadeliğin sanatsal halini yansıtmaktadır. Sadeliğin içinde yer alan sessizlikten ve güzellikten ilham alınabilir. Renklerin ve çizgilerin denkliğinden yeryüzünün güzelliği resmedilebilir ve insan eşyalara bağımlı olmadan da en basit şekilde sanatı kendi dünyasına taşıyabilir.  

Bunun yanı sıra Shibui içinde yer alan diğer bir kavram ise kusurluluktur. Mükemmelliği kusurlarla birleştiren ve insani bakış açısında kusur gibi gösterilen ama gerçekte doğallık içeren nesneler, fikirler ve oluşumlar mükemmellik olarak nitelendirilir. Bu bakış açısı bize yeryüzünde var olan her şeyin kusurlarıyla birlikte dengeli bir mükemmelliğin eseri olduğunu açıklıyor. Ne kadar az o kadar doğal, ne kadar az o kadar sade ve güzel.  

Shibui Modern Dünyaya Uygun Bir Stil

Özellikle iç mimarların ilgisini çekecek bu stil, daha ferah bir yaşam alanı oluşturmak istediğinizde yardımınıza koşacaktır. Günümüzde tercih edilen farklı stiller ve uygulamaların yanında daha az eşyayla daha fresh bir etkinin yansıtılması sağlanmıştır. Tasarım çizgisinde kaliteli ve sade bir nüansın elde edilmesi söz konusu olmuştur.

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..