Tasarım Paftası Nasıl Hazırlanır?

Güncelleme: 4 Kasım 2020 Kategori: Proje & Uygulama
0 4 Kasım 2020

Mimarlar için oldukça önemli olan tasarım paftası projenin şık bir şekilde sunulması açısından son derece önemlidir. Hem yeteneklerin ifade edilmesi hem de müşteri ya da eğitmene projenin şık bir şekilde sunulması için bu aşama önemlidir. 

Birçok çizim programının üst düzeyde gerçekleştireceği bu sunumlar, projenizi daha özgün bir hale getirmenizi sağlayarak, etkileyiciliğin artmasına yardımcı olur. Kullanılan hiyerarşinin en üst düzeyde  yansıtılması, göz hareketlerinde uygun bir şemanın çizilmesi açısından tasarım paftası oldukça büyük bir öneme sahiptir. 

Tek bir bakışta anlatmak istediğinizi anlatabilmenizi sağlayan bu uygulamalarla ana fikri en iyi şekilde yansıtacak sunumları hayata geçirebilirsiniz. Nitelikli anlatımlar bu yüzden her zaman önemlidir. Jüriden önce dikkat edilmesi gerekenler arasında bu paftalar vardır. 

Sunumlar Neden Önemlidir?

Sunumların hedefi, dinleyiciyi bilgilendirmek, ikna etmek ve satış amaçlıysa satışa döndürebilmektir. Bir sunum ne kadar eğlenceli ve bilgilendirici olursa sonuç da o kadar iyi olacaktır. Taslak hazırlanırken genel bir planlama doğrultusunda ele alnınan sunum süreci, kitleyi çekmek açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden sunum için ayrılan sürenin dışına çıkmadan hazırlanmalıdır. 

Genel olarak başlık, içindekiler, konuyu özetleyen giriş kısmı, sunumun temeli ve sonuç bölümünden oluşan bir süreçtir. Kaynakça ile biten sunumlar, görsellerle desteklenerek ilgi çekiciliği de arttırmaktadır. Bu konuda hazırlanan sunumlar mimar ve mühendisler için son derece önemlidir. Başarılı sonuçların alınmasını sağlayan bu sistem sayesinde tasarım paftası, portfolyo ya da web sitesi daha ilgi çekici hale gelen bir referansa dönüşür. 

Mimari sunumlarda genelde A1 ve A0 boyutları tercih edilmektedir. Genelde dikey olarak kullanılan tasarım paftaları bazı durumlarda da yatay tercih edilebilir. Birkaç detaya dikkat edildiği takdirde pafta oluşturmak oldukça keyifli bir şey olabilir. 

Boyut ve Yerleşim Planı

Boyut ve yerleşim konusunda uygun bir projenin seçilmesi için paftaları yatay ya da dikey kullanabilirsiniz. Size özgü belirlenecek olan bu durumda kullanımı gerçekleştirdikten son alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Gridleri kullanarak yerleşim lanını eksiksiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Pafta boyut ve sayısına göre planlayacağınız çiziminizin taslağını bu şekilde oluşturabilirsiniz. 

Sıralama

Form tabanlı bir kavramınız varsa plandan önce bunu kullanmanız gerekecektir. Ama bu şekilde değilse önce planı yapabilirsiniz. Tasarım paftası oluşturmak istediğinizde her zaman doğru bir sıralamayla ortaya çıkaracağınız planlamaları tamamlayabilirsiniz. 

Arka Fon

Çizimleriniz incelirken arka fonun dikkat dağıtıcı olmaması gerekir. Projenin anlaşılmasını zorlaştıran bu durum, gerçek renklerin de ortaya çıkarılması açısından son derece önemlidir. Projenin en iyi şekilde sunulmasını sağlayacak olan renkler de elle hazırlanarak oluşturulabilir. Farklı renklendirme teknikler kullanılarak, sunumunuzu daha özgün bir hale getirebilirsiniz. Kontrastlar ve ışık efektleriyle çiziminizi daha gerçekçi bir boyuta ulaştırabilirsiniz. 

Görsel Hiyerarşi

Çizimin pafta boyutu ve renkleri kadar önemli olan görsel hiyerarşi bölümü, kesinlik ve hatların ortaya çıkarılmasını sağlar. İçerik ve yazı tipinin en iyi şekilde seçilmesini ardından sunumunuzun daha kusursuz hale gelmesi de mümkün olabilir. Başlık ve metin için seçilen yazı tipleri birbirine uygun olmalıdır. Sunumunuzun en önemli aşamalarından biri görsel hiyerarşideki başarılı sonuçlardır. 

Hangi Programlar İşinize Yarar?

Genelde Adobe illustrator ve photoshop kullanılmaktadır. Vektör tabanlı olarak tercih edeceğiniz bu paftaları hazırlamak için birçok durumu bir araya getirerek başarılı sonuçların alınması mümkün olabilir. Corel programlarını da kullanarak, vektör altyapılı birçok mimari çizim yapabilirsiniz. Özellikle öğrenciyseniz bu programlarla yapılacak olan çizimlerin şık tasarım paftalarını oluşturmanız için başarıyla gerçekleştirildiğini görebilirsiniz. 

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..