Tek bağımsız bölümlü ticari bir yapıda zemin kattaki merdiven emsale girer mi?

Güncelleme: 21 Aralık 2019 Kategori: Kanun & yönetmelik
1 21 Aralık 2019

Eğer tek bağımsız bölümlü bir villa yapılıyor ise zemin kattaki merdivenleri doğrudan emsal harici değil de %30 dahili emsal harici alanlar içerisinden düşüyorduk. Aynı şey ticari kullanımlı yapılar için de geçerli mi? (üst katları konut olan zemin kattaki dükkanlardan bahsetmiyorum, sadece ticari amaç için tasarlanan bir yapı bu)

#sorumvar

 
  • Beğenenler
Cevapla
0 21 Aralık 2019

İBB İmar yönetmeliği’nin 22. maddesinde %30 hesabı dâhilinde emsal harici olan alanlar kısmında şöyle yazmakta;

“Sökülür-takılır-katlanır cam panellerle kapatılmış olanlar dâhil olmak üzere balkonlar ve açık çıkmalar, iç bahçeler, kat ve ara sahanlıkları dâhil açık veya kapalı merdiven evi, tek bağımsız bölümlü konutlar hariç; bina giriş holleri ile kat holleri ve asansör önü sahanlıkları..”

yani bu maddelerden yukarıda tırnak içerisinde sayılan şeylerin %30 hesabına dahil edilmesi gerektiğini anlıyoruz. Ama aynı zamanda tek bağımsız bölümlü konutlar hariç ibaresi‘nden sonraki şeylerin tek bağımsız bölümlü konutlarda emsale dahil olacağı anlaşılıyor. Burada ticari yapılara özellikle yer verilmemesinden hareketle bence zemin kattaki merdivenleri %30 dahilinde emsal harici alanlara dahil etmek gerekecektir.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
Cevaplar yükleniyor..