Thomas Edison’un aynı zamanda beton aşığı bir müteahhit olması

Güncelleme: 21 Aralık 2019 Kategori: İlginç bilgiler
1 21 Aralık 2019

Ampulü bularak dünyamızı ve teknolojinin geleceğini aydınlatan, 1000’den fazla patent sahibi Thomas Alva Edison‘un “beton aşığı bir mucit ve aynı zamanda müteahhit” olduğunu biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum, öğrenince de oldukça şaşırdım. 

Edison’un çimento işine girmesi Çimento üreticilerine yaptığı bir takım özel işlerden sonradır. Ünlü mucit, O dönemde parlak günler geçirmeyen işletmesini bir süre askıya alarak Portland Çimento Şirketi’ni kurmuş. Ve bu şirket tam 10 yıl içerisinde Dünya’nın en büyük 5. çimento üreticisi haline gelmeyi başarmış.

Buraya kadar bir mucitten beklediğimizin dışında bişey yok ama işin esas şaşırtıcı kısmı Edison’un aldığı beton evler patenti.. Buyrun bu da Edison’un beton evlerinin patenti

 

EDİSON’un seri üretim Beton Evler fikri

Onun hayali seri üretim uygun maliyetli evler yaratmaktı. Daha çok orta gelir düzeyinden kişiler ve işçiler için geliştirdiğini söylediği bu fikrin patentini alarak ilk örneklerini 1910 – 1915 yılları arasına rastlamaktadır.

Edison, patenti de incelediğinizde anlayacağınız üzere evi oluşturmak için betonu tek seferde dökerek kalıpları söktüğünüzde meydana gelecek bir ev fikri geliştirmişti.

Yukarıdaki resimde de Indiana’daki ilk örneklerini görebilirsiniz. Bana çok ilginç geldi, sizle paylaşmak istedim.

 
  • Beğenenler
  • Nurhan
  • MODE
  • hakantepe
  • garbinafaki
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..