Touching Dekorasyon Nedir?

Güncelleme: 7 Mart 2021 Kategori: Sektörel konular
0 7 Mart 2021

Avrupa’da oldukça popüler hale gelen Touching dekorasyon tarzı ve tekniği Türkiye için yeni bir tarz olarak görülmeye başladı. Yavaş yavaş bu akıma doğru yönelim oldukça hızlanmış durumda. Son dönemlerde sosyal medya platformlarında gördüğümüz paylaşımlarda touching terimini görmeye başladık.

Peki Touching nedir ve özellikleri nelerdir, gelin hep beraber göz atalım.

Touching Tercihi ve Anlamı

Touching ilk olarak Avrupa’da restorasyon fikirlerine yenilik katma düşünceleri irdelenirken ortaya çıkmaya başladı. Aslında bu akım tam olarak tercih edilmeden önce zaten bilinen bir dekorasyon konusuydu ancak daha çok evlerinde yenilik isteyen ama maliyetler nedeniyle de evdeki malzemeleri kullanarak daha az maliyetli seçeneklere yönelen insanların tercih ettiği bir durumdu.

Avrupa’lı mimarlar zaman içerisinde bunu sürdürülebilir ve recycle olan bir tarza doğru çekerek hem anlamsal olarak hem de moda açısından popüler bir hale getirdiler. Bunun sonucunda da Touching mimarlık stilinde bir yer edinmeye başladı. Daha çok restorasyon benzerlikleri gösteren bu yeni stil kısa zamanda beğenilen ve kabul edilen bir tarza tekniğe dönüştü. Bu konuda çalışan ve oldukça ilgi çekici dekorasyonlara imza atan iç mimarlar ortaya çıktı. 

Touching dekorasyon anlamını Türkçe’de sihirli dokunuş manası taşıyan “Magic Touch” kelimesinden evrilerek sadece dokunuş anlamına getirilen “touching” fiilinin kendisinden alıyor. Anlamına bakıldığında elbette sihirli bir dokunuşu ifade ediyor. Yeni mobilyalar, yeni bir tasarım elbette oldukça ilgi çekici olabilir ancak bu dokunuşun özelliği var olanı yenilemek ve yeni bir tasarım haline getirmekten geliyor. 

Touching Tam Olarak Nasıl Yapılıyor?

Bu tekniğin yapılma aşamaları normal bir ev yenileme işlemine benzemiyor. Daha çok var olanı kullanmak için adım atıldığından evin gerçek kullanıcılarıyla yani ev sahipleriyle evdeki mobilyalar arasındaki bağlar irdeleniyor ve evin ruhunu anlayabilmek için fazlaca kafa yoruluyor.

Ardından mobilyaların ve bunlara bağlı olan diğer aksesuarların renk, desen, doku ve kullanım alanları yeniden gözden geçiriliyor. Evdeki yenilenmeye ve değişime uğraması muhtemel eşyalara göre evin planı gözden geçiriliyor ve tasarım işlemi evdeki eşyalara dokunmadan önce başlıyor. Tasarımlar restorasyon işlemi görecek mobilyalar tek tek görsel bir mizansen içerisinde tasarlanarak ev sahiplerine sunuluyor. Bu işlem ne kadar doğru işlerse dekorasyon işlemi de o kadar doğru devam ediyor. 

Dekorasyon tasarımı tamamlanıp proje onay alındığında ikinci aşama başlıyor. Evin içerisinde kırma dökme gibi durumlar yaşanmayacağından ev sakinlerinin evde huzursuzluk duyacakları bir durum söz konusu olmuyor. Ancak duvarlarda gerekli görülen boya badana ve yüzey onarımı gibi işlemler olduğunda en kısa zaman dilimi planlanarak işleme devam ediliyor. Genelde bu zaman dilimi evde onarım gerçekleşecek veya yeniden tasarlanacak mobilyaların işlemleri bitip yerleştirme zamanına eş zamanlı olarak denk getiriliyor. Burada amaç, ev sahiplerinin en konforlu şekilde bu aşamaları yaşaması.

Sihirli Dokunuş Zamanı

Her şey tamamlandığında en hızlı şekilde ve en asgari yapım aşamasıyla evin dekorasyonu tamamlanıyor. İşte bu noktada sihirli dokunuş zamanı yerine eğliyor. Kısa sürede gerçekleşen ve evin yeniden dekore edildiği bu süreçte sanki sihirli bir değnek dokunup her şeyi birden değiştirmiş ve yenilemiş hissi yaratılıyor. Touching dekorasyon tam olarak burada anlamını buluyor.

Günümüzde hem sosyal medya platformlarında hem de özel mimarlık firmalarının tanıtım videolarında Touching ile ilgili çok sayıda video görmeniz mümkün. Siz de evinize bakıp gerçek bir değişim zamanını gözden geçirebilirsiniz. Kim bilir, sihirli bir dokunuşa ihtiyacı olabilir öyle değil mi?

 
  • Beğenenler
Cevapla
Cevaplar yükleniyor..